Upamiętniamy koronacje królewskie, dziękujemy za pontyfikat Franciszka

„Chcemy dziękować Panu Bogu za dar życia i pasterskiej posługi papieża Franciszka i jednocześnie prosić za Kościół Święty, powierzając nas opiece świętego Wojciecha i przyzywając Ducha Świętego, by prowadził w najbliższych dniach kolegium kardynałów” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak witając uczestników uroczystości odpustowych i jubileuszowych w Gnieźnie.

„Tegoroczne uroczystości świętowojciechowe od samego początku miały mieć szczególny charakter. Chcieliśmy bowiem, aby stały się okazją do naszego dziękczynienia za wiekopomne wydarzenie sprzed tysiąca lat, jakim była koronacja Bolesława Chrobrego, a następnie jego syna Mieszka II Lamberta na królów Polski” – podkreślił metropolita gnieźnieński przyznając, że „po piątkowym posiedzeniu Sejmu i Senatu, w obecności Prezydenta RP, które odbyło się w Gnieźnie, możemy teraz spotkać się w miejscu, w którym to wszystko się wydarzyło, w Bazylice Prymasowskiej, w auli koronacyjnej królów Polski”.

„W te ogólnopolskie uroczystości chcieliśmy włączyć także naszą wdzięczność za 1025 lat istnienia archidiecezji gnieźnieńskiej, która została ustanowiona w czasie pamiętnego Zjazdu Gnieźnieńskiego” – przypomniał Prymas.

Podkreślił również, że wydarzenia ostatnich dni w naturalny sposób skłaniają do jeszcze jednej intencji – wdzięczności za pontyfikat papieża Franciszka, którego pogrzeb odbył się w sobotę.

„Chcemy dziękować Panu Bogu za dar życia i pasterskiej posługi papieża Franciszka i jednocześnie prosić w ten dzień, za Kościół Święty powierzając nas opiece świętego Wojciecha i przyzywając Ducha Świętego, by prowadził w najbliższych dniach kolegium kardynałów” – mówił abp Polak zwracając się bezpośrednio do kard. Kazimierza Nycza, który jako legat papieski przewodniczy jubileuszowym uroczystościom.

„Dziękujemy Ci, drogi księże Kardynale, bo dzięki Twojej obecności, nadal odczuwamy szczególną więź, łączącą nas z Ojcem świętym i wciąż żywy dowód jego ojcowskiej bliskości i troski o nas” – przyznał Prymas.

słowo Prymasa Polski

Witając przybyłych biskupów, duchowieństwo, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, służby mundurowe, młodzież, przedstawicieli stowarzyszeń i bractw, a także pielgrzymów abp Polak zacytował uchwałę sejmową ogłaszającą 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w Gnieźnie, w której stwierdzono, że koronacje nie byłyby możliwe, gdyby nie szereg ważnych wydarzeń, począwszy od legendarnego założenia Gniezna przez Lecha, poprzez Chrzest Polski, męczeńską śmierć Świętego Wojciecha i powstanie pierwszego arcybiskupstwa, a na Zjeździe Gnieźnieńskim skończywszy.

„Cieszę się, że udało się zorganizować centralne obchody milenium królewskich koronacji w łączności z dorocznym odpustem ku czci św. Wojciecha, Patrona naszej Ojczyzny. Był on przecież serdecznym przyjacielem Bolesława Chrobrego i to właśnie dzięki osobistemu zaangażowaniu Księcia Bolesława, jego ciało trafiło właśnie tutaj. Nie da się zatem mówić o Chrobrym bez wspominania i przyzywania wstawiennictwa św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski, miasta Gniezna i naszej archidiecezji, którego prosimy o szczególną opiekę nad Kościołem i nad naszą Ojczyzną” – przyznał Prymas Polski.

Msza św. odpustowa i jubileuszowa celebrowana jest w katedrze gnieźnieńskiej z udziałem biskupów z Polski i zagranicy z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Antonio Filipazzi.

Eucharystię poprzedziła tradycyjna procesja z relikwiami św. Wojciecha ulicami miasta.

Historyczną rangę uroczystości podkreślą symbole takie jak kielich królewski z XII wieku, który jest używany podczas liturgii.

B. Kruszyk KAI
Fot. BP KEP

 

27 kwietnia 2025