Prymas Polski w liście na Adwent
„W autentycznym nawróceniu przeszkadza na, pycha i zrzucanie na innych odpowiedzialności za własne niepowodzenia. Trudno nam wówczas stanąć w prawdzie o nas samych i zachwycić się na nowo pięknem Ewangelii” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na pierwszą niedzielę Adwentu.
W słowie kierowanym do wiernych z archidiecezji gnieźnieńskiej i wszystkich wierzących, do których ono dotrze abp Wojciech Polak przypomina, że Adwent jest czasem „odkrywania wielkich dzieł Boga, ożywiania wiary i nawrócenia serca”. To czas budzenia sumienia i wyjścia naprzeciw Chrystusowi, który nas szuka. „Oczekując na przyjście Pana pragniemy kształtować w sobie postawę nawrócenia. O potrzebie nawracania się słyszymy bardzo często. Owszem, słyszymy, ale czy stawiamy konkretne kroki na drodze naszego nawrócenia? – pyta Prymas, dodając dalej, że w autentycznym nawróceniu często przeszkadza nam pycha i zrzucanie odpowiedzialności za nasze niepowodzenia na innych. To z kolei utrudnia dostrzeżenie prawdy o nas samych i zachwycenie się pięknem Ewangelii. „(…) przypominamy wtedy bardziej pokonanych generałów, niż zwykłych żołnierzy wciąż walczącego oddziału” – przypomina za Franciszkiem abp Polak, dodając jeszcze za papieżem, że „mały krok, pośród wielkich ludzkich ograniczeń, może bardziej podobać się Bogu niż poprawne na zewnątrz życie człowieka spędzającego dni bez stawiania czoła poważnym trudnościom”.
Metropolita gnieźnieński zachęca również do ponownego odkrycia i docenienia sakramentu pokuty i pojednania prosząc jednocześnie duszpasterzy, aby „sami przystępując do niego z gorliwością, w swej posłudze w konfesjonale z miłosierdziem i cierpliwością towarzyszyli wzrastaniu i duchowemu rozwojowi swych sióstr i braci”.
W liście Prymas Polski nawiązuje również do rozpoczynającego się wraz z Adwentem Roku Życia Konsekrowanego. Jak pisze, „przez swoją obecność, modlitwę i apostolskie świadectwo zakonnicy i zakonnice przypominają nam wszystkim, że Chrystus jest sensem naszego życia. Swoją służbą i ewangelicznym radykalizmem zachęcają do stawiania pytań i do poszukiwania na nie odpowiedzi. Dla chrześcijan – pisze dalej abp Polak – osoby życia konsekrowanego są więc swego rodzaju Bożym drogowskazem. Ich świadectwo ubóstwa, czystości i posłuszeństwa, przeżywane we wspólnocie i ożywiane modlitwą, pomaga nam przyjmować Bożą wolę, powracać do źródła Ewangelii oraz jeszcze bardziej ukochać Chrystusa i Kościół”.
Na koniec arcybiskup gnieźnieński zachęca do modlitwy o nowe powołania kapłańskie i zakonne i modlitwy za siebie nawzajem „abyśmy ochotnie podejmowali trud nawrócenia i żyli według Ewangelii”.
BK KAI