Prymas Polski w TVP: dziś nadzieja odradza się na gruzach ludzkiej porażki

Wielkanoc to święto nadziei – przypomniał Prymas Polski abp Wojciech Polak w orędziu wielkanocnym wyemitowanym w Wielką Sobotę wieczorem w TVP. Składając wszystkim świąteczne życzenia Prymas przypomniał o świętowanej w tym roku 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II w katedrze gnieźnieńskiej.

Nawiązując do przesłania Świąt Zmartwychwstania Pańskiego i zarazem do hasła trwającego Roku Świętego abp Wojciech Polak przypomniał, że „Nadzieja rodzi się z miłości i opiera się na miłości”.

„Tak jak promienie słońca na wiosnę sprawiają, że po zimie pojawiają się i otwierają nowe pąki na gałęziach drzew, tak samo światło Zmartwychwstałego Pana sprawia, że mogą zakwitnąć obszary pustyni, które są w naszym życiu. Wpuśćmy to wielkanocne światło do naszych lęków i rozczarowań, do cierpień i codziennego krzyża. Wpuśćmy to światło do naszych myśli, nierzadko wystawianych na pokusę beznadziei i rezygnacji. Wpuśćmy światło do przeżywanego bólu żałoby, łez śmierci i rozstania. Pozwólmy, by Zmartwychwstały odsunął z naszych grobów ciężkie głazy, które uciskają nasze dusze, głazy grzechu i uzależnień, głazy niewiary i zwątpienia, głazy uprzedzeń i obojętności. Niech życie i nadzieja odrodzą się na gruzach naszych porażek!” – mówił Prymas.

Orędzie nagrano we wnętrzu katedry gnieźnieńskiej, przy konfesji św. Wojciecha stanowiącej oprawę dla srebrnego relikwiarza z relikwiami głównego patrona Polski. Miejsce to – jak zauważył w orędziu abp Polak – było świadkiem wielu doniosłych wydarzeń. To tutaj – przypomniał Prymas – Bolesław Chrobry sprowadził męczeńskie ciało św. Wojciecha. Tutaj w 1000 roku, w czasie Zjazdu Gnieźnieńskiego, w obecności cesarza Ottona III, powołano pierwszą na ziemiach polskich metropolię i archidiecezję gnieźnieńską, której pierwszym arcybiskupem został bł. Radzym Gaudenty. Tutaj wreszcie – dokładnie tysiąc lat temu – królewską koronę otrzymał Bolesław Chrobry, a kilka miesięcy później jego syn Mieszko II Lambert wraz z żoną Rychezą.

„Wspominając te ważne i wyjątkowe rocznice, dziękujemy Bogu za Jego opatrzność” – prosił metropolita gnieźnieński, przyznając, że w milenijnym roku wiele razy słyszymy słowa: król i królowanie, a to dobra okazja, by – oprócz wspominania historycznych wydarzeń – na nowo odkryć także naszą królewską godność, którą na chrzcie świętym otrzymaliśmy wszyscy.

„Królować to pozwolić Jezusowi zmartwychwstać w naszych relacjach – by obojętność zwyciężyć troską i bliskością, izolację i zamknięcie, gotowością do słuchania i pomocy, nienawiść i zemstę, pojednaniem i przebaczeniem” – mówił na koniec Prymas życząc, byśmy jak Maria Magdalena mogli wyznać, że Zmartwychwstały Pan jest rzeczywiście naszą nadzieją.

B. Kruszyk KAI

Dzięki uprzejmości TVP

 

19 kwietnia 2025