Prymas Polski zaprasza na uroczystości jubileuszowe i świętowojciechowe

Prymas Polski abp Wojciech Polak zaprasza na uroczystości 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta, które odbędą się w Gnieźnie 26 i 27 kwietnia, razem z obchodami odpustowymi ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski. Uroczystości będą miały charakter państwowy i kościelny.

W krótkim filmie opublikowanym w mediach archidiecezji gnieźnieńskiej (www.archidiecezja.pl, www.prymaspolski.pl, Facebooku i Instagramie) metropolita gnieźnieński zachęca do wspólnego świętowania „narodzin królestwa”.

„Zapraszam wszystkich do dziękczynienia za ten wielki dar świadka wiary, jakim był święty Wojciech – ten, który swoją krwią przypieczętował przyjęty przez nas chrzest. Owocem męczeńskiej śmierci świętego Wojciecha, owocem przyjętego przez Polskę chrztu, była także koronacja królewska, narodziny królestwa. Chcemy dziękować Panu Bogu za przeszłość i z nadzieją otwierać się ku przyszłości. Pielgrzymi nadziei, którzy idą, aby służyć i dać życie. Idą razem w nadziei. Wszystkich do tej wspólnej pielgrzymki, do Gniezna, bardzo serdecznie zapraszam” – mówi Prymas Polski.

Obserwuj po więcej ➡️ Facebook ➡️ Instagram

Jubileuszowe obchody w Gnieźnie będą się odbywać w łączności z odpustem św. Wojciecha, głównego patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej, obchodzącej w tym roku 1025-lecie istnienia. Program obejmuje uroczystości o charakterze państwowym i liturgicznym, a także wydarzenia kulturalne i edukacyjne adresowane do mieszkańców Gniezna i przybyłych gości.

Świętowanie rozpocznie się już w środę 23 kwietnia, kiedy to w katedrze gnieźnieńskiej celebrowana będzie pod przewodnictwem Prymasa Polski Msza św. w intencji mieszkańców Gniezna. Po Eucharystii odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta.

W piątek 25 kwietnia, na Placu św. Wojciecha u stóp bazyliki prymasowskiej, zaplanowano koncert zespołu TGD z gościnnym udziałem Mateusza Ziółko.

Muzycznie rozpocznie się w tym samym miejscu również sobotnie świętowanie 26 kwietnia. Zespoły młodzieżowe i wokaliści zaprezentują się podczas Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej Adalbertus, który organizowany jest przez Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie. Od rana w Gnieźnie trwać będzie też Jarmark św. Wojciecha.

Obchody państwowe to przede wszystkim wspólne posiedzenie posłów i senatorów RP, na którym obecny będzie Prezydent RP Andrzej Duda. Uroczyste obrady odbędą się w sobotę 26 kwietnia o 12.00 w gnieźnieńskiej Hali im. M. Łopatki.

O 15.30 w katedrze gnieźnieńskiej zaplanowano uroczysty koncert koronacyjny, podczas którego wystąpi Chór Prymasowski oraz Capella Musica Gnesnensis. W tym samym czasie w kościele bł. Radzyma Gaudentego (pierwszego arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego) modlić się będą przy jego relikwiach młodzi z całej archidiecezji oraz misjonarze, którzy w niedzielę otrzymają z rąk nuncjusza apostolskiego krzyże misyjne. Eucharystii przewodniczyć będzie biskup pomocniczy gdański Piotr Przyborek.

Obchody kościelne jubileuszu rozpoczną się w sobotni wieczór w katedrze gnieźnieńskiej pierwszymi Nieszporami o św. Wojciechu, którym przewodniczyć będzie i homilię wygłosi metropolita warszawski abp Adrian Galbas. Po nabożeństwie, jak co roku, wyruszy procesja z relikwiami św. Wojciecha, która przejdzie do kościoła św. Michała Archanioła, gdzie przewidziano krótkie wystąpienia biskupów i błogosławieństwo.

W niedzielę 27 kwietnia relikwie św. Wojciecha zostaną przeniesione procesyjnie na powrót do katedry gnieźnieńskiej, gdzie sprawowana będzie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Kazimierza Nycza, koncelebrowana przez księży biskupów z Polski i zagranicy. (W tym roku ze względu na jubileusz odbędzie się ona nie na Placu św. Wojciecha, ale właśnie w katedrze gnieźnieńskiej, której podziemia kryją relikty świątyni koronacyjnej Bolesława Chrobrego i jego następców).

Niedzielnym Nieszporom o 16.00 w katedrze gnieźnieńskiej przewodniczyć będzie i homilię wygłosi biskup Damian Muskus z Krakowa.

Wstęp na wszystkie kościelne uroczystości jest wolny. Również na sobotni koncert jubileuszowy, tutaj jednak, ze względu na obecność Prezydenta RP, wejście do katedry będzie możliwe jedynie w godzinach 14.00-15.00 i będzie obowiązywać kontrola bezpieczeństwa.

Transmisje z niemal wszystkich wydarzeń będzie można śledzić w Internecie bądź TV. Posiedzenie posłów i senatorów transmitować będzie TVP a także media sejmowe. Sobotnie wydarzenia kościelne (koncert jubileuszowy, wieczorne nieszpory) będą transmitowane w mediach archidiecezji gnieźnieńskiej (www.archidiecezja.pl i www.prymaspolski.pl socjalmedia). Nieszpory również w Radio Plus i Radio Maryja. Niedzielna suma odpustowa będzie transmitowana w TVP Polonia, Radio Maryja, Radio Plus i mediach archidiecezji gnieźnieńskiej.

Szczegóły transmisji wkrótce.

Jubileusz 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta to kolejne obchody znaczących rocznic historycznych po świętowanym w 2016 roku 1050-leciu Chrztu Polski i obchodzonej w 2017 roku 600. rocznicy prymasostwa polskiego. Te trzy dziejowe wydarzenia były ściśle związane z Gnieznem będącym w państwie Piastów ważnym ośrodkiem politycznym i duchowym. Tym drugim pozostało przez całe dzieje Polski ze względu na obecność w katedrze gnieźnieńskiej relikwii św. Wojciecha. Ciało męczennika sprowadził do Gniezna w 997 roku Bolesław Chrobry. W 1000 roku do jego grobu pielgrzymował cesarz Otton III, ogłaszając podczas słynnego Zjazdu Gnieźnieńskiego utworzenie przez papieża Sylwestra II archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej z trzema podległymi biskupstwami w Krakowie, Wrocławiu i Kołobrzegu – pierwszej samodzielnej organizacji kościelnej na ziemiach polskich, która znacznie umocniła młode państwo polskie także w wymiarze politycznym.

Zjazd gnieźnieński był również przełomem w staraniach Bolesława Chrobrego o koronę. Niektórzy historycy za koronację uznawali opisany przez Galla Anonima gest nałożenia przez Ottona III na głowę Bolesława Chrobrego cesarskiego diademu. Zdaniem większości było to jednak mające rangę symbolu wyróżnienie potwierdzające status Bolesława jako samodzielnego władcy chrześcijańskiego i cesarskiego sprzymierzeńca. Na koronację książę polański musiał czekać jeszcze ćwierć wieku, a finalizację starań zatrzymała przedwczesna śmierć Ottona III (zmarł 1002 r.) i papieża Sylwestra II (zmarł 1003 r.). Następca młodego cesarza – Henryk II nie był Bolesławowi Chrobremu przychylny, a wzajemnych relacji nie poprawiała wieloletnia wojna. Dopiero więc śmierć cesarza w 1024 roku i dokonana w tym samym czasie zmiana na tronie papieskim przyniosła sposobną chwilę.

Bolesław Chrobry koronował się w 1025 roku. Historycy są dość zgodni w kwestii daty dziennej i miejsca. Uroczystość odbyła się w Wielkanoc 18 kwietnia lub w uroczystość św. Wojciecha 23 kwietnia. Terminem branym pod uwagę, choć zdecydowanie rzadziej, są również Zielone Świątki, które w 1025 roku przypadały 6 czerwca (17 czerwca Bolesław zmarł). Miejscem była prawie na pewno katedra gnieźnieńskie – kościół arcybiskupów gnieźnieńskich, którzy mieli prawo i przywilej namaszczenia króla. W 1025 roku arcybiskupem gnieźnieńskim był bliżej nieznany Hipolit. On również koronował jeszcze w tym samym roku, najprawdopodobniej na Boże Narodzenie, syna Bolesława Mieszka II Lamberta i jego żonę Rychezę, pierwszą królową Polski.

B. Kruszyk KAI

16 kwietnia 2025