Prymas przewodniczył modlitwie w 100. rocznicę święceń bł. Stefana Wyszyńskiego

W przypadającą 3 sierpnia 100. rocznicę święceń bł. Stefana Wyszyńskiego w katedrze gnieźnieńskiej modlono się o kanonizację Prymasa Tysiąclecia, a za jego wstawiennictwem o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Mszy świętej i krótkiej modlitwie przy pomniku i relikwiach błogosławionego kardynała przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Wspominając w krótkiej homilii bł. Stefana Wyszyńskiego abp Wojciech Polak powrócił do dnia jego święceń, kiedy sam jeden przyjmował sakrament w kaplicy Matki Bożej w katedrze włocławskiej, słaby jeszcze po dwumiesięcznym pobycie w szpitalu. Święcił go bp Wojciech Owczarek, późniejszy Sługa Boży, wówczas również chory na gruźlicę. Po ludzku – jak mówił abp Polak – można by zapytać, po co wyświęcać chorego? Nawet stary zakrystianin, który wraz z garstką obecnych był świadkiem obrzędu skomentował, że z takim zdrowiem to trzeba iść na cmentarz, a nie po święcenia. To jednak – jak podkreślił Prymas – rachuba człowiecza. Bóg mierzy nas inną miarą i jeśli powołuje, to daje też siły. Jak pisał później Prymas Tysiąclecia: „Od tamtej chwili czuję, że ciągnę nie swoimi siłami, tylko mocami Bożymi, dlatego nie mogę niczego przypisywać sobie, nie mogę za dużo mówić o swoim kapłaństwie… Byłem tylko uległym Panu Bogu”.

„To Bóg wyznacza czas, a my musimy się starać – jak mówił kard. Wyszyński – nie uczynić Chrystusowi zawodu. Dziś, wpatrzeni w przykład błogosławionego Prymasa pragniemy uczyć się takiego właśnie zaufania Bogu i dziękując za jego posługę pośród nas, prosimy o otwartość i zgodę na Boże działanie w nas” – mówił abp Polak.

Mszę św. wspólnie z Prymasem Polski celebrował m.in. proboszcz katedry gnieźnieńskiej ks. kan. Przemysław Kwiatkowski. Bazylika zawdzięcza kard. Wyszyńskiego przede wszystkim dzieło odbudowy po II wojnie światowej i regotyzacji, kiedy jego decyzją w latach 1952-1965 przywrócono jej pierwotny gotycki wygląd.

Po Mszy św. przy pomniku i relikwiach bł. Stefana Wyszyńskiego metropolita gnieźnieński przewodniczył krótkiej modlitwie w intencji kanonizacji Prymasa Tysiąclecia, prosząc za jego wstawiennictwem o nowe powołania kapłańskie i zakonne. W czasie swojej arcybiskupiej posługi kard. Wyszyński wyświęcił ponad 300 księży w Gnieźnie i 700 w Warszawie.

Arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim Prymasem Polski bł. Stefan Wyszyński był w latach 1948-1981.

B. Kruszyk KAI
Fot. B. Kruszyk