Prymas w bazylice Santa Maria Maggiore

„Doświadczenie minionych lat poucza nas, że im więcej czasu upływa od przejścia bł. Jana Pawła II do domu Ojca, tym bardziej odkrywamy głębię i ducha jego nauczania, wartość bezinteresownej służby wobec każdego człowieka w imię przekazania miłości Boga i bliźniego (…)”

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk przewodniczył 3 lutego Mszy św. w rzymskiej bazylice Santa Maria Maggiore. Wspólna modlitwa w pierwszej z czterech papieskich bazylik zgromadziła polskich biskupów uczestniczących w wizycie ad limina Apostolorum. Hierarchowie będą się również modlić w bazylice św. Piotra, w bazylice św. Pawła za Murami oraz w bazylice św. Jana na Lateranie.

W homilii metropolita gnieźnieński wspominał bł. Jana Pawła II i jego słowa wypowiedziane, gdy po raz ostatni podejmował polskich biskupów u progów apostolskich. Wspominał również dziękczynną modlitwę za pontyfikat i beatyfikację papieża Polaka.

„Dziś, z perspektywy minionego czasu i doniosłych aktów o wielkim znaczeniu duchowym i kościelnym, jeszcze bardziej potwierdza się nasze osobiste i wspólnotowe przekonanie, że żyliśmy i pełniliśmy kapłańską i biskupią posługę w duchowej łączności i pod wskazaniami tego Wielkiego Świętego Papieża. Doświadczenie minionych lat poucza nas, że im więcej czasu upływa od przejścia bł. Jana Pawła II do domu Ojca, tym bardziej odkrywamy głębię i ducha jego nauczania, wartość bezinteresownej służby wobec każdego człowieka w imię przekazania miłości Boga i bliźniego, poszanowanie godności każdej istoty ludzkiej, kultury, narodu, religii” – mówił Prymas.

Wskazał także na posynodalną adhortację apostolską Evangelii gaudium papieża Franciszka. „Poprzez ten dokument papież wzywa wszystkich ochrzczonych do tego, by z nową żarliwością i dynamizmem nieśli innym miłość Chrystusa, jakiej sami doświadczają w swoim życiu; aby dzielili się radością i pięknem przyjaźni z Panem. Wskazuje na konieczność odzyskania pierwotnej świeżości Ewangelii, misyjnego przeobrażenia Kościoła, który jest wezwany do misyjnego nawrócenia, także w odniesieniu do papiestwa i centralnych struktur Kościoła powszechnego” – przyznał abp Kowalczyk.

Ojciec Święty – mówił dalej Prymas Polski – przypomniał nam wszystkim opcję Kościoła na rzecz ubogich, upomniał się o sprawiedliwość społeczną, skrytykował żądzę władzy i posiadania oraz systemy gospodarcze, które nie dostrzegają potrzeb najsłabszych i tolerują korupcję (…) zapewnił także o niezmienności nauczania Kościoła w kwestii obrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Mówię dziś o tym wszystkim, gdyż to papieskie nauczanie jest dla Kościoła, który jest w Polsce, konkretnym drogowskazem i programem pracy duszpasterskiej na najbliższe lata. Jeśli podejmiemy to wyzwanie, z pewnością dobrze przygotujemy się do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży i do 1050. rocznicy Chrztu Polski, a żyjąc radością Ewangelii przekażemy młodemu pokoleniu skarb wiary i bogactwo duchowej spuścizny Wielkiego Papieża Jana Pawła II” – zakończył abp Józef Kowalczyk.

GALERIA

3 lutego 2014