Prymas w Chojnicach

„Spojrzenie na ukrzyżowane oblicze Chrystusa pozwala właśnie w Nim zobaczyć konkretne twarze naszych sióstr i braci, cierpiących, skrzywdzonych, poranionych, odrzuconych, wykorzystanych, wszystkich, którym w imię Jezusa trzeba pomóc” – mówił 11 marca w Chojnicach abp Wojciech Polak.

Prymas Polski przewodniczył jubileuszowej Mszy św. z okazji 25. rocznicy podniesienia kościoła pw. Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela do godności bazyliki mniejszej. Wskazując na ten zaszczytny tytuł, nadany przez papieża Jana Pawła II, Prymas podkreślił, że Ojciec Święty nie uczynił tego dla historycznego znaczenia czy walorów artystycznych świątyni, ale dlatego, że życie duszpasterskie i liturgiczne otaczane jest tu szczególną troską. Kościół bowiem – mówił w HOMILII – także ta omadlana z wdzięcznością chojnicka bazylika, to nie muzeum pamięci czy tylko znak obecności naszej wiary. To miejsce spotkania z Bogiem, święta przestrzeń, gdzie przyjmujemy i dzielimy nowe życie, które pokonuje grzech, śmierć i każdy smutek. To miejsce, w którym słyszymy: powróć do Pana bez lęku.

„Pozwól, by zostało dotknięte Jego łaską Twoje serce. Nie zamykaj się na działanie Jego uzdrawiającej łaski. Pozwól, aby i w Tobie sam Pan uzdrawiał rany grzechu” – prosił w homilii metropolita gnieźnieński przypominając, że trwający Wielki Post jest ku temu po raz kolejny szczególną zachętą i sposobnością. Jest dobrym powodem, by zatrzymać się i porzucić nasze rozdrażnienia, bezsensowne bieganie, przymus życia w pośpiechu i z odwagą oraz pokorą spojrzeć w oblicze ukrzyżowanego Chrystusa.

„Spojrzenie na Jego ukrzyżowane oblicze jest pełnym nadziei potwierdzeniem, że nasz Bóg nie jest jakimś mściwym władcą, który woła do nas: zapłacisz mi za to, ale nade wszystko bogatym w miłosierdzie Ojcem, który nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony” – przypomniał Prymas Polski.

„Spojrzenie na ukrzyżowane oblicze Chrystusa – mówił dalej – pozwala właśnie w Nim zobaczyć konkretne twarze i rysy naszych sióstr i braci, tych cierpiących i doświadczonych cierpieniem, tych skrzywdzonych i poranionych, tych odrzuconych przez innych i wykorzystanych, wszystkich, którym w imię Jezusa trzeba konkretnie pomóc” – podkreślił abp Wojciech Polak dodając za św. Janem, że właśnie w Tym Wywyższonym na Krzyżu światło przyszło na świat i że światło to ma moc rozpraszać najczarniejsze ludzkie ciemności.

„W miejsce grzechu i śmierci przywraca radość i życie. W miejsce smutku i lęku, pewność, że jesteśmy Jego dziełem, jesteśmy zbawieni, że jesteśmy zbawieni przez wiarę i że nie jest to naszym dziełem, lecz przecież samego Boga. W miejsce niepewności i ludzkiej słabości, wnosi pewność, że kto spełnia wymagania prawdy, zbliża się do światła, jest w świetle i chodzi w świetle, i ukazuje, że jego czyny, jego życie, jego postępowanie zostały dokonane w Bogu. Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał. A my, jak podpowiada nam papież Franciszek, słuchając tego słowa, jeszcze raz kierujemy nasze spojrzenie na Jezusa Ukrzyżowanego i odczuwamy w naszym wnętrzu, że Bóg nas kocha, kocha naprawdę i kocha nas tak bardzo” – mówił abp Wojciech Polak.

Mszę św. wspólnie z Prymasem Polski celebrowali obecni na uroczystości duchowni z ordynariuszem diecezji pelplińskiej bp. Ryszardem Kasyną. W Eucharystii uczestniczyli licznie parafianie, mieszkańcy miasta, przedstawiciele władz oraz członkowie organizacji i stowarzyszeń kościelnych. Pod koniec Mszy św. metropolita gnieźnieński wręczył nagrody i  pogratulował zwycięzcom konkursu plastycznego adresowanego dla dzieci i ogłoszonego z okazji  jubileuszu chojnickiej bazyliki mniejszej. Prymas zwiedził również wystawę poświęconą bazylice w Muzeum Historyczno-Etnograficznym.

B. Kruszyk 
Fot. kl. Patryk Jutrzenka Trzebiatowski

12 marca 2018