Prymas w Kruszwicy

Wspólnota parafialna pw. św. Teresy w Kruszwicy dziękowała pod przewodnictwem Prymasa Polski za zakończenie prac remontowych w kościele parafialnym. Wspólna modlitwa była również okazją do dziękczynienia za 60-lecie posługi s. Benity oraz pobłogosławienia tornistrów uczniom.

Msza św. sprawowana 31 sierpnia zgromadziła licznych parafian, w tym tych najmłodszych, którzy rozpoczynają w tym roku naukę i którzy do kościoła przyszli wyjątkowo z tornistrami. Poświęcone przez Prymasa Polski będą z całą pewnością dobrze służyć w rozpoczynającym się roku szkolnym, który – jak przypomniał abp Polak – jest czasem nauki, ale jest także czasem przekraczania siebie i służenia pomocą koleżankom i kolegom.

W czasie Eucharystii dziękowano także za zakończenie prac remontowych w kościele oraz za posługę s. Benity ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, która obchodzi w tym roku 60. rocznicę ślubów zakonnych. W homilii Prymas nawiązując do czytań pochylił się znaczeniem i rozumieniem Jezusowego wezwania do pójścia za Nim. Jak mówił, jako chrześcijanie jesteśmy wezwani do naśladowania Jezusa, ale nie chodzi tutaj o zewnętrzne naśladownictwo, ale o coś bardziej radykalnego. Jak uczył św. Jan Paweł II chodzi o „przylgnięcie do osoby samego Jezusa, uczestnictwo w Jego życiu i przeznaczeniu, udział w Jego dobrowolnym i pełnym miłości posłuszeństwie woli Ojca”.

Jesteśmy wezwani – tłumaczył Prymas – aby Jezusa naśladować idąc drogą naszego chrześcijańskiego życia i powołania. Jak to czynić? Wskazówki – jak dodał – dają usłyszane czytania. Mamy iść w nasze życiowe sytuacje słuchając, a raczej szukając w Słowie Bożym światła na naszą drogę, na trudności, dramaty i sytuacje, które przeżywamy. Mamy iść „nie biorąc wzoru z tego świata, ale przemieniając się przez odnawianie naszego umysłu”, a więc ciągle nawracając, abyśmy lepiej rozumieli jaka jest wola Boża, kierując się w życiu logiką Bożą, a nie ludzką. Mamy wreszcie iść – mówił abp Polak – ucząc się oddawać swoje życie innym, ofiarowywać im swoje siły i zdolności, swój czas i poświęcenie.

Prace remontowo-konserwatorskie w kruszwickim kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus trwały 6 tygodni. Świątynia zyskała m.in. nowe kolory we wnętrzu.

BK
Fot. www.tereska.eu