Prymas w życzeniach dla księży dziekanów o nadziei

Prymas Polski przełamał się opłatkiem z księżmi dziekanami i pracownikami Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie i instytucji centralnych. Spotkanie odbyło się 19 grudnia w rezydencji arcybiskupów gnieźnieńskich. Była to także okazja do złożenia urodzinowych życzeń abp. Polakowi, który tego dnia kończył 60 lat.

Życzenia w imieniu obecnych złożył Prymasowi Polski dziekan rejonu inowrocławskiego ks. kan. Dariusz Żochowski. Nawiązując do hasła Roku Świętego 2025 „Pielgrzymi nadziei” zacytował myśl Josepha Ratzingera, że prawdziwą istotę chrześcijańskiej nadziei zrozumiemy i żyć nią będziemy tylko wtedy, gdy dobrze się przyjrzymy, czym są jej imitacje. Dopiero gdy uwolnimy się od blasku tombaku tych świeckich imitacji, uwidoczni się wielkość i rozsądek chrześcijańskiej nadziei.

„My często dajemy się ponieść takiej świeckiej imitacji nadziei, mylimy ją z optymizmem, a chrześcijańska nadzieja to widzieć rzeczywistość taką, jaką ona jest. Mieć świadomość walki duchowej, ale i mieć świadomość zwycięstwa Chrystusa nad grzechem i śmiercią” – mówił ks. Żochowski życząc wytrwałości w byciu pielgrzymami nadziei w coraz bardziej skomplikowanym świecie.

Dziekan inowrocławski złożył też abp. Wojciechowi Polakowi życzenia z okazji obchodzonych tego dnia 60. urodzin. Prymas dziękował za nie najpierw podczas Mszy św. w domowej kaplicy, a później także z domownikami i najbliższymi współpracownikami. Urodziny – jak mówił – to przede wszystkim wdzięczność wobec rodziców, za których modli się tego dnia w sposób szczególny.

Nawiązując do rozpoczynającego się wkrótce Roku Świętego, którego tematem jest wspomniana chrześcijańska nadzieja, przyznał, że dla kapłanów będzie to okazja do jej odnowienia w życiu i posłudze.

„To będzie promieniowało dalej na życie sióstr i braci, do których jesteśmy posłani” – dodał, podkreślając, że takie właśnie wskazanie wybrzmiewa wyraźnie w papieskiej bulli zapowiadającej Rok Święty Spes non confundit. Mamy nieść nadzieję, której źródłem jest Bóg, całemu światu, zwłaszcza tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna. „Życzę abyśmy mieli oczy i uszy otwarte, serca wrażliwe, a w sobie gotowość, by tą chrześcijańską nadzieję nieść wszystkim, zwłaszcza tym, którzy ją utracili” – mówił Prymas.

Podziękował też księżom dziekanom, a za ich pośrednictwem wszystkim kapłanom za codzienną posługę i pomoc, prosząc, by słowa pozdrowień i życzeń zanieśli także wiernym w swoich dekanatach i parafiach.

B. Kruszyk KAI
Fot. ks. R. Malewicz
19 grudnia 2024