Prymas: więcej empatii

„Najlepszą troską o instytucję Kościoła jest troska o ofiary nadużyć księży. (…) Nie można pozostać obojętnym wobec sióstr i braci, którzy cierpią” – mówił abp Wojciech Polak podczas międzynarodowej konferencji „Jak rozumieć i adekwatnie odpowiedzieć na wykorzystanie seksualne małoletnich w Kościele”.

W swoim wystąpieniu Prymas Polski podkreślił, że osoby poszkodowane, niezależnie od tego, jaki jest ich obecny stosunek do Kościoła, nie są kimś, kto przychodzi z zewnątrz, ale są braćmi i siostrami, na których cierpienie Kościół nie może pozostać obojętny. Przedstawicielom Kościoła w Polsce – mówił dalej abp Wojciech Polak – potrzeba empatii wobec ofiary, potrzeba przyjęcia tego, który cierpi. Potrzeba również uważnego słuchania, większej wrażliwości, potrzeba wiedzy i odważnego działania, które ma moc wyzwalającą.

Odbywającą się w dniach 20-21 czerwca w Krakowie konferencję zorganizowało Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ingacjanum. W spotkaniu uczestniczą delegaci biskupów i wyższych przełożonych zakonnych, psychologowie, pedagodzy, sędziowie kościelni oraz osoby, które pracują z młodzieżą i w swojej pracy mogą się spotkać z ofiarami i sprawcami wykorzystania seksualnego. Jak stwierdził abp Polak, konferencja ma pomóc nie tylko dobrze rozeznać kontekst, przyczyny i sytuacje, które prowadzą do przestępstw i ciężkich grzechów, ale jednocześnie szukać na nie odpowiedzi, korzystając z wiedzy i doświadczenia osób, które w takiej materii pracują od dłuższego czasu.

Konferencji towarzyszyła pierwsza w Polsce liturgia pokutna za grzechy wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży przez duchownych. W nabożeństwie, które odbyło się 20 czerwca w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, obok Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka uczestniczyli: nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, biskup płocki Piotr Libera, biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, biskup opolski Andrzej Czaja, krakowski biskup pomocniczy Grzegorz Ryś oraz uczestnicy konferencji. Na zakończenie nabożeństwa przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych i świeckich także jedna z ofiar nadużyć seksualnych duchownych wypowiedziały słowa modlitwy o przebaczenie, osiem próśb i wspólnie z obecnymi modlitwę Ojcze Nasz.

21 czerwca 2014