Prymas Wyszyński i Watykan czyli niełatwe rozmowy

„Rozmowy podejmowane przez kard. Wyszyńskiego w Watykanie nie należały do łatwych. W latach 50-tych uważano go za zbyt zachowawczego i upartego, gdy chodzi o kontakty z komunistycznym rządem. Począwszy od lat 60-tych, gdy zaczęto prowadzić negocjacje na drodze dyplomatycznej, patrzono na Wyszyńskiego jako na zbyt rewolucyjnego w kontaktach z rządem” – mówi ks. prof. Bogdan Czyżewski, który w Gnieźnie i Bydgoszczy prowadzi cykl wykładów o Prymasie Tysiąclecia.

Wykłady odbywają się raz miesiącu w seminarium duchownym w Gnieźnie, w dwóch bydgoskich parafiach, a także w Niemczu i Wągrowcu i stanowią owoc badań naukowych ks. prof. Czyżewskiego z zakresu teologii i historii Kościoła. Wyjaśnia w nich zarówno znane fakty z życia i posługi kard. Wyszyńskiego, jak i zdarzenia nieznane, zanotowane przez Prymasa w osobistym dzienniku, publikowanym obecnie w wielotomowym wydawnictwie „Pro Memoria”, którego ks. Czyżewski jest członkiem Rady Programowej. Tematem ostatniego spotkania były relacje Prymasa Tysiąclecia z Watykanem, które – jak zauważył prelegent – nie zawsze należały do łatwych.

Zachęcamy do obejrzenia wykładu i już dziś zapraszamy 7 marca o 19.00 do seminarium duchownego w Gnieźnie na kolejne spotkanie, którego tematem będzie czterokrotne konklawe, w którym kard. Wyszyński brał udział.

 

10 lutego 2022