Prymas Wyszyński na dziś

W Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie odbyła się 3 lutego pierwsza z czterech debat poświęconych myśli, nauczaniu i teologii kard. Stefana Wyszyńskiego. Spotkania organizowane są w ramach przygotowania do czerwcowej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

„Im bardziej doniosłe wydarzenie przeżywamy, tym bardziej grozi nam niebezpieczeństwo skupienia się na celebracji, na obchodzeniu rocznic, na wspomnieniach, na nostalgii za tym, co minęło. Świadomi tego chcemy spotkać się i słuchać Prymasa Wyszyńskiego na dziś, Dobrej Nowiny na dziś, dla Kościoła na dziś, dla rodziny na dziś, dla człowieka na dziś” – mówił rozpoczynając spotkanie rektor PWSD ks. dr Przemysław Kwiatkowski.

Debatę poprzedziła modlitwa w seminaryjnej kaplicy, która rozpoczynać będzie także każde kolejne spotkanie. Na zaproszenie PWSD i Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” organizatorów cyklu odpowiedzieli zarówno ludzie młodzi, jak i świadkowie prymasowskiej posługi kard. Stefana Wyszyńskiego. Wśród tych ostatnich był m.in. bp senior Bogdan Wojtuś. W spotkaniu wziął także udział bp Krzysztof Wętkowski.

O tym, jak Prymas Wyszyński postrzegał i rozumiał rodzinę? Jak ją sytuował w nauczaniu Kościoła, a także w kontekście narodu? Przed czym przestrzegał i czego się obawiał mówili badacze i znawcy nauczania i życia kard. Wyszyńskiego: prof. dr hab. Andrzej Urbaniak z Politechniki Poznańskiej, dr hab. Paweł Skibiński z Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr Michał Białkowski z UMK w Toruniu. Dyskutanci starali się też odpowiedzieć na pytanie, co z nauczania kard. Wyszyńskiego jest dziś szczególnie aktualne, w czym powinniśmy Prymasa Tysiąclecia naśladować i czego zrealizować mu się nie udało? Nie zabrało też osobistych wspomnień i świadectw. 

Zapraszamy do obejrzenia debaty ↓↓↓


Transmisje Media

Kolejne debaty: 2 marca „Gniezno w nauczaniu Prymasa Stefana Wyszyńskiego” (ks. prof. dr hab. Bogdan Czyżewski), 6 kwietnia „Model kapłana duszpasterza w pismach Prymasa Tysiąclecia i jego aktualność” (ks. dr hab. Andrzej Bohdanowicz) oraz 4 maja „Kardynał Stefan Wyszyński – bezkompromisowy głosiciel Ewangelii życia i obrońca dzieci nienarodzonych” (ks. dr hab. Maciej Olczyk). Początek spotkań godzina 18.00. Wstęp na wszystkie jest otwarty. 

Fot. B. Kruszyk

3 lutego 2020