Przekaż, bo możesz

Wypełniając kilka rubryczek w rocznym zeznaniu podatkowym można zapewnić komuś posiłek, podarować buty, pomóc w rehabilitacji, a nawet uratować życie.

1 procent ma już trzynaście lat. Po raz pierwszy mogliśmy go przekazać w 2004 roku. Na początku procedura była nieco bardziej skomplikowana. Trzeba było osobiście dokonać przelewu na konto Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), a później odliczyć tę kwotę w swoim rocznym zeznaniu. Dziś wszystko jest dużo prostsze. Wystarczy w dwóch rubrykach na ostatniej stronie formularza wpisać numer KRS wybranej OPP i obok odpowiednią kwotę. Można ją obliczyć mnożąc należny podatek przez 1procent. Otrzymany wynik należy zaokrąglić do pełnych dziesiątek groszy w dół. Jeśli chcemy przekazać pieniądze np. na leczenie konkretnej osoby, musimy dodatkowo wypełnić pole „Informacje uzupełniające”. Wówczas wybrana przez nas organizacja czy fundacja spożytkuje nasz 1 procent wyłącznie na wskazany przez nas cel. Nie pytajmy więc czy, ale komu przekażemy nasze pieniądze. Jeśli tego nie zrobimy, trafią one do wspólnego worka i ktoś inny zdecyduje za nas.


Czekają

W archidiecezji gnieźnieńskiej działa kilkadziesiąt stowarzyszeń, fundacji i instytucji mających status organizacji pożytku publicznego. Ich szczegółową listę znaleźć można na stronie www.pozytek.gov.pl. Są wśród nich także organizacje kościelne bądź blisko z Kościołem związane, które zajmują się głównie niesieniem pomocy najbardziej potrzebującym. Jednym z największych beneficjentów 1 procenta jest Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, która pomaga kompleksowo i na wielu polach. Pieniądze przekazać można zarówno na jej działalność statutową, jak i na pomoc konkretnemu człowiekowi. Na stronie organizacji www.caritas.gniezno.pl znaleźć można listę subkont osób chorych, którym możemy w ten sposób pomóc. O 1 procent prosi także co roku wągrowieckie Stowarzyszenie im. ks. Jerzego Niwarda Musolffa, które wybudowało i prowadzi „Hospicjum Miłosiernego Samarytanina”. Placówka otacza opieką osoby umierające i terminalnie chore, a także ich rodziny. Na rzecz potrzebujących działa również Stowarzyszenie im. św. Brata Alberta w Słupcy, które prowadzi jadłodajnię dla osób ubogich oraz tzw. Dom Dziennego Pobytu dla samotnych i bezdomnych. Oprócz wymiernego wsparcia członkowie stowarzyszenia prowadzą także poradnictwo terapeutyczne pomagające podopiecznym wyjść na prostą. W archidiecezji gnieźnieńskiej działa także kilka instytucji zajmujących się dziećmi i młodzieżą. Pomagają w wyrównywaniu szans edukacyjnych i wspierają materialnie uczniom z uboższych rodzin. Nie pomijamy więc w naszym zeznaniu podatkowym tej ważnej rubryki. Nasz 1 procent może się wydawać kwotą nikłą, jednak zsumowany z tysiącami, dziesiątkami tysięcy podobnych daje naprawdę imponujące sumy.

 

Wybrane Organizacje Pożytku Publicznego z terenu archidiecezji gnieźnieńskiej, na których rzecz można przekazać 1 procent swojego podatku dochodowego

  • Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, KRS 0000195886
  • Stowarzyszenie im. ks. Jerzego Niwarda Musolffa w Wągrowcu, KRS 0000058949
  • Stowarzyszenie im. św. Brata Alberta w Słupcy, KRS 0000035231
  • Gnieźnieńskie Stowarzyszenie Miłosierdzia, KRS 0000075432
  • Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Uśmiech Nadziei” w Łopiennie, KRS 0000300244
  • Fundacja Miłości przy Centrum im. Jana Pawła II w Chodzieży, KRS 0000249628
  • Stowarzyszenie Pomocy Uczniom im. Jana Pawła II w Mieścisku, KRS 0000254562
  • Fundacja Edukacyjna im. Jana Pawła II w Murowanej Goślinie, KRS 0000056937
  • Stowarzyszenie „Wielki Mały Uśmiech” w Gnieźnie, KRS 0000457971
  • Stowarzyszenie Małżeństw „Gianna” w Żninie, KRS 0000348516
  • Kalwaria Pakoska w Pakości, KRS 0000282780
  • Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia 0000150776


B. Kruszyk „Przewodnik Katolicki”

21 lutego 2017