Przekaż bo możesz!

Organizacje pożytku publicznego co roku proszą o przekazanie na ich rzecz 1% naszego podatku dochodowego. By to zrobić wystarczy wpisać do deklaracji kilka cyfr. „Niczego nie tracimy, a potrzebujący zyskać mogą naprawdę wiele” – zachęca ks. prałat Krzysztof Stawski, dyrektor Caritas AG.

 

Caritas należy do największych charytatywnych organizacji w archidiecezji gnieźnieńskiej. Komu przede wszystkim pomagacie? 

Caritas jest kościelną instytucją, której działalność wpisuje się w potrójną misję Kościoła. Obok głoszenia Słowa Bożego i uświęcania w sakramentach, Kościół ma za zadanie świadczyć dzieła miłości. Właśnie Caritas odpowiedzialna jest za tę sferę życia Kościoła. Jest to więc nie tylko jedna z wielu organizacji pozarządowych, fundacji czy stowarzyszeń działających przy Kościele, ale znajduje się i tworzy najbardziej eklezjalny nurt działania samego Kościoła. W praktyce przekłada się to na wiele warstw i poziomów. Trudno to wszystko policzyć i przełożyć na liczby, które nie zawsze dają prawdziwy obraz rzeczywistości. Przecież w każdej parafii prowadzona jest – choćby w stopniu minimalnym – działalność charytatywna. Wspólnoty z ofiar składanych przy różnych okazjach wspomagają najbardziej potrzebujących. Niekiedy w sposób bardzo dyskretny, niemalże ukryty. To jeden z wymiarów. Ale oczywiście są i inne, bardziej zorganizowane – bo temu służy Caritas jako organizacja, by tę pomoc organizować w sposób uporządkowany i skuteczny. Temu służą placówki Caritas. Mamy ich obecnie dziewięć. Są to dwa domy Dziecka w Kołdrąbiu, w których obecnie dach nad głową znajduje 44 dzieci. Prowadzimy dwa Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kłecku i Bielicach koło Mogilna. Codziennie spotyka się w nich 65 osób niepełnosprawnych na kilkugodzinnych zajęciach, mających przygotować te osoby do podjęcia samodzielnej pracy zawodowej. Jest Dom Samotnej Matki. W minionym roku udzieliliśmy schronienia 27 kobietom i 41 dzieciom. Centrum Pomocy Bliźniemu zapewnia ciepłe posiłki osobom bezdomnym miasta Gniezna – codziennie we współpracy ze Zgromadzeniem Sióstr Miłosierdzia i Gnieźnieńskim Stowarzyszeniem Miłosierdzia wydawanych jest około 80 ciepłych posiłków. Ośrodek Miłosiernego Samarytanina świadczy usługi rehabilitacyjne. Pomaga także niepełnosprawnym, podobnie jak Integracyjne Centrum Aktywności w Inowrocławiu. W Kruszwicy  działa świetlica środowiskowa dla dzieci i młodzieży, w której młodzi ludzie mogą spokojnie i z pomocą dorosłych odrobić lekcje, pobawić się, zjeść posiłek. Podobna świetlica działa we współpracy ze Zgromadzeniem Sióstr Serafitek w Chodzieży. Od września działa także na gnieźnieńskich Winiarach przedszkole. Ponadto organizujemy stypendia dla dzieci z rodzin niezamożnych w ramach programu „Skrzydła”, finansujemy obiady w szkołach dla 100 dzieci, prowadzimy poradnię dla rodzin, kluby seniora. Tak więc nasza działalność obejmuje dzieci, młodzież, niepełnosprawnych, chorych, seniorów.

 

To są placówki Caritas. Ale przecież w parafiach działają Parafialne Zespoły Caritas a w szkołach szkolne Koła. Czym one się zajmują?

Funkcjonuje cała sieć Parafialnych Zespołów Caritas (w naszej archidiecezji jest ich 74), które mieszcząc się w strukturach Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej (CAG) posiadają pewne prawa i możliwości pozyskiwania środków na własną działalność charytatywną w środowiskach, które są najlepiej znane wolontariuszom pracującym w tych zespołach. Szkolne Koła Caritas (w naszej archidiecezji 26), które mają za zadanie nie tylko organizować pomoc, ale przede wszystkim formować młodych ludzi do życia ideą wolontariatu – bezinteresownej pracy na rzecz potrzebujących. W te dwa nurty działalności angażują się setki wspaniałych, kreatywnych ludzi, których należy doceniać, podziękować i pokazywać ich ofiarność oraz oddanie.

 

A kto jeszcze i jak pomaga?

Niezliczona rzesza dobrych ludzi. Są tacy, którzy pomagają w sposób finansowy czy materialny i są tacy, którzy na co dzień nie szczędzą swego czasu i sił, aby zatroszczyć się o innych. Jest wielu szlachetnych ludzi, którzy systematycznie przekazują większe czy mniejsze sumy pieniędzy na działalność Caritas. Dziękujemy im serdecznie. To są wierni, którzy corocznie nabywają świece Wigilijnego Działa Pomocy Dzieciom. To są także wspomniani wolontariusze parafialnych zespołów. Ludzie, którzy zaangażowali się w działalność zespołów potrafią nie tylko wymyślać bardzo atrakcyjne imprezy i działania, ale także sami je zorganizować, przeprowadzić, podsumować, a owoce dobrze wykorzystać. To są także młodzi ludzie, którzy potrafią „skrzyknąć się” kiedy jest sygnał z biura Caritas, że trzeba przeprowadzić jakąś akcję – natychmiast są gotowi do działania.

 

Caritas jest jednym z największych beneficjentów „1%”. Ze statystyk wynika, że dzielimy się nim coraz chętniej. Czy rzeczywiście tak jest?

Tak. Obserwujemy ciągły wzrost wpływów z 1% podatku. Dla przykładu – za rok 2011 było to 266 tysięcy złotych, a z rok 2012 ponad 280 tysięcy. Dziękujemy wszystkim, którzy zaufali nam i zdecydowali się wskazać Caritas jako dysponenta tych środków. To przecież nic nas nie kosztuje, a może zaowocować satysfakcją, że pieniądze przez nas wypracowane będą wykorzystane w lokalnym środowisku dla osób najbardziej potrzebujących.

 

Na co Caritas przeznacza wpływy z „1%”?

Środki te wykorzystujemy zgodnie z przepisami prawa państwowego na działalność pożytku publicznego. A to jest nasza działalność statutowa. W praktyce wygląda to tak. Zdecydowana większość pieniędzy jest przeznaczana na rehabilitację zdrowotną osób chorych czy niepełnosprawnych – w minionym roku było to ok. 180 tysięcy złptych. Przeznaczymy także fundusze na pomoc w nauce, zakup leków, opału wyjazdy wakacyjne dzieci. Serdecznie i gorąco apelujemy do wszystkich podatników, by nie wahali się wskazać Caritas AG jako organizacji, która wykorzysta te środki do pomocy osobom w trudnej sytuacji. Nie bójmy się – niczego nie tracimy, a potrzebujący zyskać mogą naprawdę wiele.

 

By przekazać 1% Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej wystarczy w zeznaniu podatkowym wpisać numer KRS KRS 0000195886.  Zachęcamy również do wspierania innych Organizacji Pożytku Publicznego.

 

Bernadeta Kruszyk

7 lutego 2014