Przewodnik Katolicki bliżej ludzi

„Przewodnik Katolicki” zmienił szatę graficzną. Bieżący numer ma już nową winietę, layout i papier. Dużo istotniejsze zmiany dotyczą jednak tego, co w środku, a więc filozofii pisma. „Chcemy opisywać historie zwykłych-niezwykłych ludzi, którzy są tacy jak my” – mówi redaktor naczelny ks. Mirosław Tykfer.

Jak tłumaczy szef poznańskiej redakcji, głównym założeniem zmian jest podjęcie szczerego dialogu z ludźmi żyjącymi tu i teraz, w tej rzeczywistości i kulturze, i wspólne z nimi poszukiwanie tego, co wartościowe. „Inspiruje nas przede wszystkim Ewangelia i to, jak ją interpretuje papież Franciszek – przyznaje ks. Tykfer. – Chcemy pisać z głęboką wrażliwością na zwykłych ludzi. Chcemy, by biorąc Przewodnik do ręki czuli, że komunikują się nie z instytucją, ale z konkretnymi osobami, z dziennikarzami, którzy również mają swoje pytania i zmagają się o wierność przesłaniu Ewangelii. Dlatego naszą zmianę nazwaliśmy prosto – tu chodzi o Ciebie. Chcemy opisywać historie zwykłych-niezwykłych ludzi, którzy są tacy jak my. To właśnie spotkanie z ludźmi prowadzi nas i otwiera na Boga. I tą logiką spotkania pragniemy się kierować w odnowionym Przewodniku Katolickim” – tłumaczy redaktor naczelny pisma.

Potwierdzeniem tych słów jest zawartość najnowszego numeru, w którym czytelnicy znajdą przejmującą historię Agnieszki, która uczy języka polskiego w wiejskim gimnazjum na Pomorzu i robi, co może, by jej uczniowie mieli nie tylko znośne oceny, ale też ciepłe ubrania i talerz zupy. Na biedę patrzy codziennie i to nie taką przeliczoną na procenty i wykresy, ale tę namacalną, z którą oswoić się nie da, z dymiącym starym piecem, szczurami i bez łazienki. „Tak, jestem wkurzona na polityków – przyznaje. – Na tych, którzy zabierają głos, a tak naprawdę brakuje im kontaktu z rzeczywistością (…) Każdy jest kowalem swojego losu – mówią mądrale z telewizji śniadaniowych. Tylko niektórzy dostają ot-tyle, żeby kuźnię posprzątać”.

Jest też rozmowa z Grzegorzem Polakiewiczem, niepełnosprawnym przyjacielem bezdomnych, muzyków i kardynałów oraz reportaż o domu pod Dobrym Aniołem, w którym obowiązuje jedna zasada – przyjąć, pokochać, pozwolić odejść. Że ta ostatnia dziwna? Wcale nie, jeśli w domu ma się pogotowie rodzinne. Beata i Adam prowadzą takie od 8 lat. Przyjęli i pokochali już 55 dzieci. 

W odnowionym Przewodniku Katolickim znajdują się także stałe rubryki m.in. informacje bieżące z Kościoła i świata, komentarze i opatrzone krótkim wyjaśnieniem niedzielne czytania. Redakcja ma nadzieję, że czytelnikom spodoba się także unowocześniona szata graficzna, która zyskała na lekkości i przejrzystości. „Wyznaczyliśmy sobie kilka priorytetów, którymi będziemy się my, dziennikarze kierować” – mówi redaktor naczelny ks. Mirosław Tykfer. – Pierwszym z nich jest głoszenie miłosiernego Chrystusa, który nie przyszedł jako filozof, ale jako Zbawca, którego słowo leczy i zbawia. Po drugie chcemy zachęcać praktykujących katolików do przemyślenia własnych postaw w świetle Ewangelii. Podejściem nieduszpasterskim byłoby skupianie się na ocenie innych i niepytanie o samych siebie. Chcemy również chronić spójność tradycji katolickiej, która w osobie Ojca Świętego widzi podstawowy punkt odniesienia dla zachowania czystości wiary. Dzisiaj, obok rozsądnej i dopuszczalnej krytyki, pojawia się też ta, która podważa istotne elementy tradycji” – przyznaje kapłan.

Jako jedno z ważniejszych zadań ks. Tykfer wymienia także wspieranie inicjatyw społecznych, które dążą do zmiany obyczajów i prawa państwowego w taki sposób, aby bardziej odzwierciedlały chrześcijańską hierarchię wartości. I wreszcie rozsądne podejście do tematów politycznych. „Cenimy niezależność od układów ideologiczno-politycznych, które łatwo mogą pociągać ludzi Kościoła powabem swojej ziemskiej i władczej siły. Przyznanie im kościelnego, a nawet ewangelicznego autorytetu jest jednak błędem, który dał o sobie znać w historii Kościoła powszechnego już wielokrotnie. Nie chodzi jednak o zupełną apolityczność, czyli oderwanie Kościoła od życia społecznego, ale o jego apartyjność, czyli kształtowanie sumień wierzących w postawie krytycznej wobec każdego środowiska politycznego, które naruszałoby chrześcijańskie wartości i ludzką godność” – wyjaśnia ks. Tykfer.

Odnowiony „Przewodnik Katolicki” można już kupić w kioskach, punktach prasowych i parafiach. Wersja elektroniczna dostępna jest na www.przewodnik-katolicki.pl

B. Kruszyk KAI

24 lutego 2017