PWSD: 85. rocznica Ogniska Misyjnego

Wspólnota Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego świętowała 85. rocznicę istnienia seminaryjnego Ogniska Misyjnego. Uroczysta Msza św. sprawowana była 3 lutego w seminaryjnej kaplicy pod przewodnictwem opiekuna ogniska ks. kan. Franciszka Jabłońskiego.

W homilii kapłan nawiązał do bogatej historii seminaryjnego Ogniska Misyjnego. Jak mówił, rocznicowe uroczystości zachęcają do dziękczynienia Bogu za wszystkie cenne inicjatywy podejmowane w ciągu tych lat przez „seminaryjnych misjonarzy”. Podkreślił również, że w ognisku narodziło się wiele pięknych powołań misyjnych. Zachęcał także kleryków rozpoczynających formację seminaryjną do włączenia się w działalność ogniska i zaangażowanie na rzecz misji.

Uroczysta Eucharystia była częścią rocznicowych obchodów. 1 lutego alumni uczestniczyli w modlitwie różańcowej w intencji misji, misjonarzy, byłych i obecnych członków i opiekunów Ogniska Misyjnego. Kolejne uroczystości odbędą się w październiku, w ramach  diecezjalnych przygotowań do Ogólnopolskiego Kongresu Misyjnego, który odbędzie się w czerwcu 2015 roku w Warszawie.

Historia Ogniska Misyjnego PWSD sięga 1929 roku, kiedy to z inicjatywy ówczesnego wicerektora Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Gnieźnie ks. Kazimierza Kowalskiego, zostało zorganizowane Koło Misyjne Alumnów. W latach 70-tych ożywiło ono swoją działalność za sprawą ks. Stefana Fiutaka, wieloletniego opiekuna Ogniska. Dzisiaj do wspólnoty tej należy blisko połowa alumnów gnieźnieńskiego seminarium. Członkowie Ogniska Misyjnego biorą udział w ogólnopolskich i diecezjalnych spotkaniach formacyjnych, kongresach i szkołach animatorów misyjnych. Ponadto pomagają w organizowaniu seminaryjnych wydarzeń i inicjatyw misyjnych. W czasie wakacji uczestniczą w Sympozjum Misyjnym dla Kleryków organizowanym w Warszawie przez Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce. Czynne zaangażowanie wykazują również w czasie Szkoły Animatorów Misyjnych w Warszawie, organizowanej przez Centrum Formacji Misyjnej. Przedstawiciele Ogniska od lat odbywają również praktyki pastoralne poza granicami naszego kraju – pomagają kapłanom pracującym w Kazachstanie.

Fot. PWSD

5 lutego 2014