PWSD: inauguracja roku

Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Gnieźnie zainaugurowało 5 października 418. rok akademicki. Wraz z nim działalność rozpoczyna w archidiecezji gnieźnieńskiej rok propedeutyczny, na który przyjęto ośmiu kleryków.

Archidiecezja gnieźnieńska dołączyła tym samym do kilku polskich diecezji, w których taka rozszerzona formacja seminaryjna już działa m.in. do archidiecezji poznańskiej, której doświadczeniami w tym zakresie podzielił się w wykładzie inauguracyjnym ks. Przemysław Tyblewski, prefekt Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.

„Rok propedeutyczny to nie tylko diagnozowanie, ale i realna pomoc” – mówił kapłan, przypominając, że podstawowymi celami tego czasu jest pogłębienie życia duchowego młodych ludzi wkraczających na drogę do kapłaństwa oraz ułatwienie im poznania siebie, swojego człowieczeństwa, uzupełnienie deficytów i ewentualne naprawienie tego, co funkcjonowało nieprawidłowo.

Ks. Tyblewski przypomniał również, że idea roku przygotowawczego nie jest nowa. Na potrzebę jego wprowadzenia polscy biskupi wskazywali już 20 lat temu.

Sięgając do najnowszych badań m.in. ks. prof. Krzysztofa Pawliny kapłan nakreślił też mentalny portret współczesnego młodego człowieka kształtowanego w dużym stopniu przez cyfrowe technologie, wszystko – jak to ujął ks. prof. Pawlina – co jest na „i” lub „e”: iPhony, iPady, e-maile, e-booki, e-faktury. Pokolenie to – wyliczał ks. Tyblewski – chce używać, a nie posiadać, jest roszczeniowe, bardziej wrażeniowe niż refleksyjne, żyje przede wszystkim on-line. Z tego pokolenia rekrutują się także przyszli księża.

„Wprowadzanie w seminariach roku propedeutycznego to zatem krok ku działaniu, a nie tylko diagnozowanie i przyglądanie się tym wszystkim zmianom” – stwierdził prefekt poznańskiego seminarium.

Rok propedeutyczny PWSD działać będzie przy parafii i sanktuarium maryjnym w Markowicach. Przyjęto na niego ośmiu kleryków, którzy podczas inauguracji złożyli uroczyste ślubowanie. W formacji i nauce towarzyszyć im będzie – podobnie jak całej wspólnocie seminaryjnej – hasło zaczerpnięte z konstytucji duszpasterskiej Gaudium et spes „Ktokolwiek idzie za Chrystusem, Człowiekiem doskonałym, sam też pełniej staje się człowiekiem”.

„W obliczu różnych wyzwań i kryzysów, przekreślania, zapomnienia, a czasem wręcz pogardy dla człowieka, chcemy szczególnie spoglądać na Chrystusa, który jest prawdziwie jednym z nas. Chcemy uczyć się człowieczeństwa, a nie uciekać od niego, chcemy być człowiekiem i nie omijać człowieka” – podkreślił w słowie powitania rektor PWSD ks. dr Przemysław Kwiatkowski, sięgając kilkakrotnie do nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego, którego beatyfikację – jak przyznał z nadzieją – w rozpoczynającym się roku akademickim będziemy przeżywać.

Do hasła przewodniego seminaryjnej formacji nawiązał też w krótkim podsumowaniu Prymas Polski abp Wojciech Polak przypominając za Janem Pawłem II, że bez Chrystusa człowiek nie może siebie do końca zrozumieć.

„Chcemy w seminaryjnej wspólnocie, która jest nie tylko źrenicą oka, ale i sercem biskupa, a także w całym Kościele gnieźnieńskim, pochylać się nad człowiekiem, dojrzewać w naszym człowieczeństwie i odkrywać do tego moc i siłę w Jezusie Chrystusie” – mówił metropolita gnieźnieński.

Wskazał też na Maryję obecną na uroczystości w kopii figury Matki Bożej Markowickiej, jako na wzór i jednocześnie nauczycielkę pełnego człowieczeństwa.

„Jej człowieczeństwo będzie stawało przed wami w Markowicach wielokrotnie, abyście mogli się w nim przejrzeć i w nim dojrzewać” – mówił do kleryków roku propedeutycznego abp Wojciech Polak.

Prymas Polski przewodniczył również Mszy św. sprawowanej przed uroczystością w katedrze gnieźnieńskiej. Wraz z metropolitą gnieźnieńskim Eucharystię  celebrowali: bp Krzysztof Wętkowski, abp senior Henryk Muszyński, abp senior Józef Kowalczyk, bp senior Bogdan Wojtuś oraz obecni kapłani i moderatorzy gnieźnieńskiego PWSD. Homilię wygłosił ks. Remigiusz Malewicz, wykładowca PWSD. W uroczystości uczestniczyli także rektorzy i przedstawiciele gnieźnieńskich uczelni wyższych oraz seminariów diecezjalnych i zakonnych, przedstawiciele życia publicznego, świeccy pracownicy instytucji centralnych, postulanci franciszkańscy oraz członkowie Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich. Klerykom rozpoczynającym formację towarzyszyli także ich księża proboszczowie oraz najbliżsi.

Klerycy roku propedeutycznego:

  • Jan Cytryński z parafii pw. św. Michała Archanioła w Mieścisku
  • Eryk Daniel z parafii pw. św. Jana Chrzciciela Kołdrąbiu
  • Bartłomiej Dyrka z parafii pw. Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława BM we Wrześni
  • Jan Dzimian z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie
  • Bartosz Klimczewski z parafii. pw. św. Michała Archanioła w Niestronnie
  • Aleksander Marszałek z parafii pw. św. Michała Archanioła w Mieścisku
  • Jakub Srocki z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Kiszkowie
  • Michał Staszewski z parafii pw. bł. Bogumiła w Gnieźnie.

B. Kruszyk KAI
Fot. J. Andrzejewski

5 października 2019