PWSD: inauguracja roku
Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Gnieźnie zainaugurowało 8 października nowy rok akademicki. W formacji, nauce i życiu wspólnotowym klerykom, profesorom i moderatorom towarzyszyć będą słowa papieża Franciszka „Bóg zbawia nas, stając się małym, bliskim i konkretnym”.
I takimi chce widzieć także swoich kapłanów – mówił podczas Mszy św. odprawionej przed akademią ks. dr Przemysław Kwiatkowski, który we wrześniu objął funkcję rektora gnieźnieńskiego PWSD. Eucharystii koncelebrowanej przez licznie przybyłych kapłanów przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak. W homilii nowy rektor przyznał, że uczestnicząc w ostatnich dniach w podobnych uroczystościach często słyszał zachętę, by nadążać za światem, by nie stać w miejscu, by proponować i szukać nowych dróg. „Być może i takiego nadążania chce od nas Pan Bóg, myślę jednak, że pragnie przede wszystkim nadążania i ciągłego podążania za człowiekiem” – mówił, dodając, że seminarium i kapłani mają taką właśnie rolę do spełnienia – iść za człowiekiem tam, gdzie on idzie, czekać na niego i mu towarzyszyć. „To jest sens naszego powołania i posłania – podkreślił ks. Kwiatkowski. – Przecież my do nikogo innego nie jesteśmy posłani jak do człowieka, który stara się ciągle nadążyć za światem. Jesteśmy posłani, by to nadążanie nie zmieniło się w gonitwę za niczym. Jesteśmy posłani, by zatrzymać się przy tym, który się zatrzyma i kiedy trzeba, zachęcić, by szedł dalej i by pokazać jaki jest cel tej wędrówki. To jest zamiar Pana Boga. On chce byśmy byli mali, bliscy i konkretni” – mówił rektor PWSD.
Do hasła nowego roku akademickiego wrócił także podczas powitania w seminaryjnej auli, gdzie jak co roku zabrzmiało radosne „Gaudeamus igitur”. Wyjaśniając wspomniane trzy słowa wyznaczające kierunek tegorocznej nauki i formacji życzył, by małość Boga pomogła pozostawić wszystko, co zbędne i zachęciła do ufnego powierzenia się Jezusowi i działania Jego kategoriami. „Chcemy dać się przekonać Jego bliskości próbując bardziej słuchać niż radzić, bardziej towarzyszyć niż wskazywać palcem, bardziej przekraczać granice niż je stawiać, bardziej dzielić radości i trudy innych niż tylko o nich opowiadać. Bardzo chcielibyśmy też podpatrywać Boga, który jest konkretny, który nie boi się tracić czasu dla człowieka i który nazywa rzeczy po imieniu” – dodał ks. Kwiatkowski. O konieczności podążania i towarzyszenia człowiekowi mówił także w krótkim słowie abp Wojciech Polak, życząc, by słowa wybrane jako motto nowego roku akademickiego służyły także osobistemu wzrostowi alumnów, profesorów i moderatorów.
Uroczysta Msza św. w bazylice prymasowskiej i późniejsza akademia w seminarium duchownych zgromadziła wspólnotę seminaryjną, rektorów gnieźnieńskich uczelni wyższych oraz seminariów sąsiednich diecezji, przedstawicieli zaprzyjaźnionych instytucji i służb oraz reprezentantów władz lokalnych i państwowych. Obok Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka obecni byli także: bp Krzysztof Wętkowski, abp senior Józef Kowalczyk i bp senior Bogdan Wojtuś świętujący rocznicę sakry biskupiej. Do Gniezna przyjechał także ks. Adam Kalbarczyk, prodziekan Wydziału Teologicznego UAM, który w krótkim słowie podkreślił więzy łączące gnieźnieńskie seminarium z szacowną poznańską uczelnią.
Jak co roku uczestnicy uroczystości wysłuchali sprawozdania z ubiegłorocznej działalności seminarium przygotowanego przez wicerektora ks. dr. hab. Macieja Olczyka oraz wykładu inauguracyjnego dr Teresy Kowalczyk, przewodniczącej Wydziału Katechetycznego gnieźnieńskiej Kurii pt. „Na peryferiach wiary: szkolna katecheza młodzieży”. Odbyło się również ślubowanie kleryków pierwszego roku, którym u progu nowej drogi towarzyszyli najbliżsi i którym owocnej pracy i wytrwałości życzył Prymas Polski. Uroczystość stanowiła też okazję do podziękowania byłemu rektorowi ks. dr. Wojciechowi Rzeszowskiemu oraz profesorom obchodzącym jubileusze pracy naukowej: ks. prof. Antoniemu Siemianowskiemu, ks. dr. Tadeuszowi Haneltowi oraz ks. dr. Andrzejowi Bohdanowiczowi. Tegoroczna inauguracja nowego roku akademickiego była 415 w dziejach seminarium duchownego w Gnieźnie.
Studia i formację na pierwszym roku w PWSD rozpoczynają:
- Marcin Małecki z parafii pw. bł. Michała Kozala w Gnieźnie
- Marcin Wawrzyniak z parafii pw. MB Częstochowskiej w Orzechowie
- Adam Wawrzyniak z parafii pw. MB Częstochowskiej w Orzechowie
- Arkadiusz Wikariak z parafii pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Szamocinie
B. Kruszyk
Fot. B. Kruszyk