PWSD: kandydatura do święceń

W sobotę 7 listopada gotowość przyjęcia święceń diakonatu i prezbiteratu wyraziło pięciu kleryków Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Mszy św. w seminaryjnej kaplicy przewodniczył bp Krzysztof Wętkowski.

W słowie skierowanym do kandydatów biskup pomocniczy gnieźnieński zwrócił uwagę na trzy aspekty dzisiejszego dnia: miejsce, czas i słowo. Miejsce to seminaryjna kaplica, gdzie – jak przypomniał – wiele pokoleń alumnów przygotowywało się do kapłaństwa. Czas to pierwsza sobota miesiąca, poświęcona Matce Bożej, która w tejże kaplicy noszącej wezwanie Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, jest szczególnie obecna i czczona. Dlatego – mówił bp Wętkowski – potrzeba szczególnego naśladowania i zawierzenia opiece Tej, która była zawsze wierna zarówno w tym, co małe, jak i w tym, co wielkie. I trzeci aspekt – słowo, które wskazuje drogę i wyznacza kierunek. Dziś jest to szczególny werset ze śpiewanego w czasie liturgii psalmu „Błogosławiony ten, kto służy Panu”.

W uroczystości uczestniczyła wyłącznie wspólnota seminaryjna. Eucharystię koncelebrowali moderatorzy z rektorem PWSD ks. dr. Przemysławem Kwiatkowskim. Gotowość i pragnienie przyjęcia święceń kapłańskich wyrazili:

• kl. Michał Bogusiewicz z parafii pw. św. Doroty w Dusznie,
  • kl. Marcin Małecki z par. pw. bł. Michała Kozala w Gnieźnie,
  • kl. Adam Wawrzyniak z par. pw. MB Częstochowskiej w Orzechowie,
  • kl. Marcin Wawrzyniak z par. pw. MB Częstochowskiej w Orzechowie
  • kl. Arkadiusz Wikariak z par. pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Szamocinie.

Uroczyste przyjęcie do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu jest pierwszym publicznym ogłoszeniem, że ci synowie Kościoła pragną mu służyć poprzez ściślejsze zjednoczenie z Chrystusem i oddanie się Jemu na służbę. Kościół potwierdza tym samym, że ci kandydaci są przez Kościół uznani za godnych przyjęcia święceń, potrzeba jednak czasu, aby dobrze się do tego zadania przygotowali.

B. Kruszyk
Fot. dk. M. Romel