PWSD: kandydatura do święceń

Kleryk Artur Gołańczyk z parafii w Żydowie i kleryk Piotr Mroczkowski z parafii w Wilczynie zostali włączeni do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu. Obrzęd odbył się w niedzielę 30 października 2022 w katedrze gnieźnieńskiej, podczas Mszy św. celebrowanej pod przewodnictwem bp. Radosława Orchowicza.

„Od dnia dzisiejszego winniście coraz gorliwiej rozwijać swoje powołanie, korzystając ze środków i pomocy jakich może wam udzielić wspólnota Kościoła” – przypomniał alumnom w pouczeniu bp Orchowicz, kierując do nich także kilka słów w homilii. Nawiązując do czytanej tego dnia Ewangelii o spotkaniu Jezusa z Zacheuszem wskazał na wielkie pragnienie Boga, by spotkać człowieka.

„On pragnie każdego z nas. Pragnie dla nas życia. Wychodzi do człowieka i chce nas spotkać. Jak do Zacheusza mówi – dziś chcę się zatrzymać u ciebie, dziś, nie jutro, nie kiedyś, nie w przyszłości, ale dziś. My zaś, jak Zacheusz, mamy rozpalać w sobie pragnienie, by Go zobaczyć nie zważając na okoliczności, nie patrząc na otaczający nas tłum, na to jak będzie reagował. Mamy rozpalać w sobie pragnienie spotkania Jezusa, który, jak na Zacheusza, spojrzy na nas z miłością i choć będzie to wielu gorszyło, dotknie naszego serca, a to zaowocuje pragnieniem, by naprawić to, co było złe i dzielić się dobrem” – mówił biskup pomocniczy gnieźnieński.

Eucharystię koncelebrowali moderatorzy z rektorem PWSD ks. dr. Przemysławem Kwiatkowskim. Obecni byli też najbliżsi kandydatów. Gotowość i pragnienie przyjęcia święceń kapłańskich wyrazili: kleryk Artur Gołańczyk z parafii pw. św. Stanisława w Żydowie i kleryk Piotr Mroczkowski z parafii pw. św. Urszuli w Wilczynie.

Uroczyste przyjęcie do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu jest pierwszym publicznym ogłoszeniem, że ci synowie Kościoła pragną mu służyć poprzez ściślejsze zjednoczenie z Chrystusem i oddanie się Jemu na służbę. Kościół potwierdza tym samym, że ci kandydaci są przez Kościół uznani za godnych przyjęcia święceń, potrzeba jednak czasu, aby dobrze się do tego zadania przygotowali.

B. Kruszyk
Fot. B. Kruszyk