PWSD: kandydatura do święceń diakonatu i prezbiteratu

Dwóch kleryków Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie: Eryk Daniel z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Kołdrąbiu i Jakub Srocki z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Kiszkowie publicznie wyrazili gotowość przyjęcia święceń i zostali włączeni do grona kandydatów. Obrzęd miał miejsce 8 grudnia podczas Mszy św. sprawowanej przez bp. Radosława Orchowicza.

Biskup pomocniczy gnieźnieński odczytał kandydatom słowo pouczenia zawarte w obrzędzie. Alumni usłyszeli nie tylko o swoich powinnościach, ale także, że: „Bóg pobudza i wspiera swoją łaską tych, których w sposób nadprzyrodzony wzywa do kapłaństwa hierarchicznego”. Odnosząc się do wybrania, którego dokonuje Bóg i o którym pisze św. Paweł w Liście do Efezjan, bp Orchowicz podkreślił, że: „Wybrani zostaliśmy dla Niego z miłości. Miłość szanuje wolność. Bóg powołując, daje łaskę, ale daje też wolność. Można to przyjąć lub temu się przeciwstawić”. Wskazując na Maryję przypomniał również, że Matka Boża: „w wolności została postawiona przed decyzją. Chcemy się więc zachwycić Maryją, która potrafiła wolę Bożą rozeznać i zrealizować”.

W Mszy św. odprawionej w kaplicy seminaryjnej uczestniczyli księża moderatorzy, ks. prof. Maciej Olczyk oraz ks. Jan Brończyk, sprawujący posługę proboszcza w Kołdrąbiu. Kandydatom życzymy wytrwałości i otaczamy szczególną modlitwą, by na wzór Maryi odpowiadali Bogu: „Niech mi się stanie według Twego słowa”.

PWSD
Fot. kl. Jakub Sucharski