PWSD: obrazki powołaniowe

Kilka miesięcy temu Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Gnieźnie we współpracy z Wydziałem Katechetycznym Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie ogłosiło Archidiecezjalny powołaniowy konkurs plastyczny. Nikt wtedy nie przypuszczał, że świat stanie w bezruchu na skutek pandemii koronawirusa i wszystko tak się skomplikuje. Zaledwie w tydzień po ogłoszeniu konkursu zajęcia w szkołach zostały zawieszone. Dlatego rozstrzygnięcie konkursu organizatorzy przesunęli z maja na listopad. Ostatecznie wpłynęło 38 prac konkursowych – 16 w kategorii klas I-IV oraz 22 w kategorii klas V-VIII.

Tematem konkursu była interpretacja Psalmu 23 i fragmentu Ewangelii wg św. Jana 10, 1-10. Były to teksty biblijne związane z IV Niedzielą Wielkanocną, którą przeżywamy jako Niedzielę Dobrego Pasterza, modląc się wtedy szczególnie za osoby powołane do kapłaństwa i o nowe powołania do służby Bożej w Kościele. Kiedy klerycy zebrali się, aby wyłonić zwycięzców konkursu byli pod dużym wrażeniem kreatywności i pomysłowości wykonanych prac. Wielu chciało nawet zabrać niektóre prace i powiesić je w swoich pokojach. Jednak po dyskusji i wnikliwej analizie pod kątem zaangażowania, techniki i pracy własnej nad nadesłanymi pracami wyłoniono zwycięzców, a wybrane pracy zostały zaprezentowane w holu seminaryjnym. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

Kategoria wiekowa – klasy podstawowe I-IV

• I – Matylda Kosmala – Samorządowa Szkoła Podstawowa w Kaczanowie
  • II – Igor Bodura – Szkoła Podstawowa w Budzisławiu Kościelnym
  • III – Julia Łusiewicz – Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Wyszynach

Wyróżnienia:

• Hanna Dereżyńska – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Karola Marcinkowskiego w Murowanej Goślinie
  • Aleksandra Stachnik – Samorządowa Szkoła Podstawowa w Kaczanowie

Kategoria wiekowa – klasy podstawowe V-VIII

• I – Aleksander Bodura – Szkoła Podstawowa w Budzisławiu Kościelnym
  • II – Adam Macionek – Szkoła Podstawowa im. Obrońców Kłecka w Kłecku
  • III – Jagoda Jósiak – Szkoła Podstawowa im. Obrońców Kłecka w Kłecku

Wyróżnienia:

• Gracjan Nowak – Szkoła Podstawowa im. Onufrego Kopczyńskiego w Czerniejewie
  • Oliwia Płoska – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Wilczynie

Dla uczniów, którzy znaleźli się na podium zostały ufundowane dyplomy oraz nagrody rzeczowe w postaci gier planszowych. Wyróżnieni otrzymali nagrody książkowe. Ponadto każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy kubek, zaprojektowany przez kleryków. Został on stworzony z wybranych prac nadesłanych przez uczestników konkursu.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tą inicjatywę. Z pewnością wymagało to od Was dużego zaangażowania i kreatywności. Dostrzegamy Wasz trud, ale mamy nadzieję, że powołaniowa twórczość była dla Was wielką radością i przyjemnością. Już niedługo niektóre z Waszych prac będziecie mogli znaleźć na naszych stronach internetowych oraz na obrazkach powołaniowych.

Wspólnota PWSD

12 listopada 2020