PWSD: spektakl o bł. Michale Kozalu

Klerycy III roku zaprosili wspólnotę seminaryjną oraz postulantów gnieźnieńskiego klasztoru franciszkanów na spektakl poświęcony bł. bp. Michałowi Kozalowi, niegdyś rektorowi, a dziś patronowi gnieźnieńskiego PWSD. Scenariusz powstał w oparciu o m.in. seminaryjne kroniki.

Spektakl wystawiono w niedzielny wieczór 10 grudnia. Tytuł „Wyjątkowy biskup w cierniowej mitrze” nawiązywał do wezwania z litanii do bł. Michała Kozala: „biskupie w cierniowej mitrze” i zarazem do jego słów wypowiedzianych podczas inauguracji roku akademickiego 1935/36, które wybrano na motto tegorocznej formacji: „Wyjątkowe czasy domagają się też wyjątkowych, światłych i świętych kapłanów, którzy potrafiliby przynieść ulgę znękanej ludzkości i hetmanić jej należycie w dążeniu do szczęśliwości wiecznej”. Jak pokazali alumni, życie i przykład bł. bp. Michała Kozala mogą być inspirujące także dla współczesnych, a zachowane nauczanie nic nie straciło na aktualności. On sam dał świadectwo temu, w co wierzył i czego nauczał bardzo szybko. Święcenia biskupie otrzymał dwa tygodnie przed wybuchem II wojny światowej. Po wejściu okupanta pozostał we Włocławku pomagając miejscowej ludności, opatrując rannych, broniąc prześladowanych i zapewniając wiernym opiekę duszpasterską. Po kilku przesłuchaniach przez gestapo został aresztowany i uwięziony w klasztorze w Lądzie nad Wartą. Ostatecznie w 1941 roku trafił do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie odprawił swoją ostatnią Mszę świętą i podnosił na duchu uwięzionych, o czym świadczą wspomnienia świadków. Został zabity zastrzykiem z fenolu 26 stycznia 1943 roku, a 4 dni później spalony. Na tym jednak – jak pokazali alumni – jego historia się nie skończyła. W trudnych czasach komunizmu był światłem nadziei dla tych, którzy słyszeli o jego heroicznych czynach. W 1987 został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II, ale i to nie koniec – przecież jego życie inspiruje nas i dzisiaj, szczególnie w tym roku – mówili klerycy. Przy opracowywaniu scenariusza autorzy korzystali z kronik Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Gnieźnie z lat 1925-1939, książki „Bp Michał Kozal – Mistrz Męczenników” ks. Tomasza Kaczmarka, książki „Osiem dni z księdzem Michałem Kozalem. Nauki rekolekcyjne dla księży” ks. Bronisława Millera.

Źródło: powolani.archidiecezja.pl

12 grudnia 2017