PWSD: święcenia diakonatu

Trzech alumnów Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie przyjęło 8 grudnia święcenia diakonatu. Liturgii święceń w seminaryjnej kaplicy przewodniczył bp Krzysztof Wętkowski.

W pouczeniu skierowanym do kandydatów bp Wętkowski wskazał na posługi, które będą wykonywać jako diakoni. Jak mówił, diakoni uświęceni przez nałożenie rąk, które pochodzi od czasów apostolskich, są ściśle związani z ołtarzem i będą pełnić dzieło miłosierdzia w imieniu biskupa lub proboszcza. „Niech z Bożą pomocą tak spełniają swój obowiązek, aby wszyscy mogli uznać ich za prawdziwych uczniów Chrystusa, który przyszedł nie po to, aby mu służono, ale by służyć” – przypomniał biskup pomocniczy gnieźnieński. Podkreślił również, że sakrament diakonatu to sakrament służby, a diakon – za przykładem Chrystusa – jest człowiekiem służby.

Po pouczeniu kandydaci wyrazili gotowość przyjęcia wszystkich zadań wynikających ze święceń diakonatu. Po Litanii do Wszystkich Świętych nastąpił kulminacyjny moment święceń – nałożenie przez biskupa rąk na głowę każdego kandydata. Nowo wyświęceni nałożyli również stuły i dalmatyki. Otrzymali także Księgę Ewangelii. W Mszy św. uczestniczyła wspólnota seminaryjna, najbliżsi i przyjaciele diakonów oraz proboszczowie ich rodzinnych parafii. Podczas Eucharystii modlono się za nowo wyświęconych oraz w intencji nowych powołań.

Święcenia diakonatu przyjęli:

Przemysław Brandt z parafii pw. Świętego Ducha we Września