PWSD: wigilijne spotkanie

Wspólnota seminaryjna zaprosiła wszystkich pracowników, współpracowników, wykładowców świeckich, przyjaciół oraz księży biskupów na doroczne przedświąteczne spotkanie. Oprócz opłatka i dobrych życzeń klerycy przygotowali także uwspółcześnioną interpretację opowieści wigilijnej.

Spotkanie nazywane tradycyjnie seminaryjną wigilią odbyło się w piątkowy wieczór (20 grudnia) w gnieźnieńskim PWSD. Oprócz alumnów, moderatorów i wykładowców wzięli w nim udział także kapłani i świeccy współpracujący z uczelnią oraz gnieźnieńscy biskupi: bp Krzysztof Wętkowski, abp senior Józef Kowalczyk i Prymas Polski abp Wojciech Polak.

„Człowiek może być w pełni człowiekiem tylko wówczas, gdy daje się drugiemu, nie kalkulując i nie obliczając. Tego bezinteresownego daru z siebie uczy nas Bóg, który staje się człowiekiem. Staje się człowiekiem, by spotkać człowieka. Jak mówi papież Franciszek, w Jezusie Chrystusie Bóg daje nam brata, który wychodzi nas szukać, daje nam przyjaciela, który zawsze jest blisko i daje nam swojego Syna, który na siebie bierze nasze grzechy. To jest prawdziwe przesłanie i sens tego, co świętujemy” – mówił abp Polak.

Życzenia wszystkim obecnym, a także seminarzystom złożył także rektor PWSD ks. kan. Przemysław Kwiatkowski podkreślając, że Boże Narodzenie przypomina nam, aby odnajdywać Boga w każdej chwili i w każdej sprawie naszego życia.

„Każde seminarium ma na tyle sens i na tyle istnieje, na ile, a właściwie ilu młodych ludzi tutaj puka i tu pozostaje. A więc jeśli chcemy Boga szukać i odnajdywać to przede wszystkim w was, bo seminarium ma sens dzięki seminarzystom” – mówił ks. Kwiatkowski.

W czasie spotkania śpiewała schola seminaryjna pod dyrekcją ks. kan. Dariusza Sobczaka. Klerycy IV roku wystawili też przygotowaną specjalnie na tę okazję uwspółcześnioną opowieść wigilijną. Domownicy i goście przełamali się też opłatkiem, a po części oficjalnej zjedli wspólnie z kolację.

B. Kruszyk
Fot. kl. Michał Romel