PWSD: zakończenie roku

Mszą św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka zakończył się w obchodzoną 29 czerwca Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła kolejny rok formacyjny w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. W homilii metropolita gnieźnieński za papieżem Franciszkiem przywołał trzy znamienne obrazy dwóch „olbrzymów wiary” objaśniając je krótko w kontekście Kościoła oraz współczesnych wyzwań. Pierwszy obraz – Święci Apostołowie podtrzymujący Kościół, który – jak podkreślił abp Polak – nie jest niczyją własnością, ale jest Chrystusowy. Tylko Chrystus może o Kościele mówić „mój” w pełnym i dosłownym tego słowa znaczeniu. Drugi obraz –  św. Piotr i św. Paweł w objęciach, ukazujący znaczenie jedności i zarazem różnorodności w Kościele. Ten obraz – tłumaczył Prymas – pokazuje, jak bardzo jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni i jak ważne jest, abyśmy byli jedno mimo dzielących nas różnic. Jeśli będziemy podzieleni – stwierdził – ta „sieć” się rozerwie. I trzeci obraz – św. Piotr z kluczami i św. Paweł z mieczem. Abp Polak zachęcał do refleksji nad deklaracją św. Pawła „dla mnie żyć to Chrystus”, bowiem tylko takie życie jest jednocześnie ewangelizacją, tylko takie świadectwo jest wiarygodne i pozwala znaleźć klucze do ludzkich serc.

Czas wakacji to dla kleryków czas praktyk parafialnych i duszpasterskich. Po wakacjach do wspólnoty seminaryjnej w Gnieźniedołączy na roku pierwszym trzech alumnów, którzy ukończyli właśnie rok propedeutyczny w Kaliszu.

W PWSD trwa obecnie rekrutacja. Kandydaci do seminarium proszeni są o kontakt telefoniczny bezpośrednio z księdzem rektorem – tel. 724 526 363.

Fot. PWSD, ks. P. Rybak

30 czerwca 2022