Radość do łez

Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej w swoich dwóch odsłonach – kolorowej i promienistej, dotarła 5 sierpnia na Jasną Górę. Na placu przed sanktuarium pątników witał abp Wojciech Polak – po raz pierwszy jako pasterz archidiecezji gnieźnieńskiej i Prymas Polski. „Jesteście żywym Kościołem” – mówił.

Metropolita gnieźnieński przyznał, że wielokrotnie witał pielgrzymów na jasnogórskich błoniach jako biskup pomocniczy. W tym roku uczynił to po raz pierwszy jako arcybiskup, niemniej radość jaka temu towarzyszyła była taka sama – to radość spotkania z Kościołem żywym, Kościołem pielgrzymującym, z ludźmi, którzy otwierają się na Pana Boga i na siebie nawzajem. Prymas przypomniał również za św. Janem Pawłem II, że młodzież, której w pielgrzymkowych grupach nie brakowało, jest nadzieją świata i nadzieją Kościoła. „Ta pielgrzymująca młodzież to także nadzieja Kościoła gnieźnieńskiego” – dodał.

Na Jasną Górę weszły jednego dnia grupy promieniste i kolorowe – łącznie ponad 1200 osób, którym towarzyszyło około 30 kapłanów. W zależności od miejsca, z którego wyruszali przeszli od 250 do 360 kilometrów w czasie od 8 do 12 dni. W drodze towarzyszyło im pytanie z Księgi Królewskiej „Co tutaj robisz Eliaszu”, które miało ich zachęcić do refleksji nad istotą i sensem pielgrzymowania. U celu pątnicy, jak co roku, złożyli w całość pielgrzymkowy krzyż – znak jedności, którego części niosły grupy promieniste, pasyjkę zaś grupy kolorowe. Później modlili się wspólnie z Prymasem w kaplicy Cudowego Obrazu. Do Matki Bożej dotarły również tego dnia pielgrzymki rowerowe z Gniezna i Strzelna.

BK
Fot. PPAG