„Radość Miłości” – Rok Rodziny w Kościele

„Niech Maryja, Królowa Polski wyprasza wszystkim dar pięknej miłości, by fundamentem waszych rodzin była ewangeliczna wizja małżeństwa, wzajemne zrozumienie i szacunek dla życia ludzkiego” – powiedział papież Franciszek w pozdrowieniach do Polaków podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie.  W uroczystość św. Józefa (19 marca) rozpocznie się w Kościele Rok Rodziny.

Doświadczenie pandemii wyraźniej unaoczniło zasadniczą rolę rodziny jako domowego Kościoła i podkreśliło znaczenie więzi między rodzinami, czyniących z Kościoła „rodzinę rodzin” (AL 87). Poprzez inicjatywy o charakterze duchowym, duszpasterskim i kulturalnym przewidziane w ramach Roku Rodziny „Amoris Laetitia”, papież Franciszek chce zwrócić się do wszystkich wspólnot kościelnych na całym świecie, wzywając każdego, by był świadkiem miłości rodzinnej.

Adhortacja Apostolska „Amoris Laetitia”

Ze względu na pandemię obchody będą miały przede wszystkim charakter lokalny. Niemniej na 26 września zaplanowano ogólnopolską pielgrzymkę małżeństw i rodzin na Jasną Górę, której formuła zależeć będzie od bieżących wytycznych sanitarnych. Dzień wcześniej planowane jest w jasnogórskim sanktuarium spotkanie Rady ds. Rodziny z rodzinami i przedstawicielami duszpasterstwa rodzin. Na zakończenie Roku Rodziny projektowany jest wspólny wyjazd rodzin wraz z duszpasterzami i biskupami na na Światowe Spotkanie Rodzin do Rzymu. Planowane jest ono w czerwcu 2022 r.

Rok Rodziny wraz z Rokiem św. Józefa zainaugurowany zostanie w naszej archidiecezji w najbliższy piątek 19 marca. Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak. Wcześniej, o godzinie 17.30 celebrowane będzie nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Zapraszamy do udziału, a także duchowej łączności za pośrednictwem transmisji.

Transmisja także na www.prymaspolski.pl i Facebooku AG

17 marca 2021