Rajd śladami bł. ks. Mariana Skrzypczaka

Z Janowca Wielkopolskiego do Rogowa – w sobotę 2 października 2021 odbył się po raz pierwszy rowerowy i pieszy rajd dla upamiętnienia bł. ks. Mariana Skrzypczaka w przeddzień przypadającej 5 października 82. rocznicy jego śmierci. Śladami kapłana wyruszyło łącznie ponad 40 osób z towarzyszeniem ks. kan. Tomasza Głuszaka i ks. Marcina Kwiatkowskiego.

Rajd rozpoczęła Msza św. w kościele w Janowcu Wielkopolskim, w której uczestniczyły obie grupy. Eucharystii przewodniczył ks. Tomasz Głuszak, proboszcz parafii w Rogowie i Czewujewie, który towarzyszył pielgrzymom rowerowym, homilię zaś wygłosił ks. Marcin Kwiatkowski, wikariusz w Janowcu Wielkopolskim, który sprawował duchową opieką nad pielgrzymami pieszymi. Słowo pozdrowień do uczestników rajdu skierował też Prymas Polski abp Wojciech Polak, który objął przedsięwzięcie swoim patronatem, i który w krótkim liście podziękował im za kultywowanie pamięci o kapłanie-męczenniku i modlitwę przy jego relikwiach.

Trasa rajdu nie była przypadkowa. Prowadziła z Janowca Wielkopolskiego, gdzie bł. ks. Marian Skrzypczak został ochrzczony do Rogowa, gdzie rozpoczynał posługę kapłańską jako wikariusz. Grupa rowerowa zatrzymała się także w kościele pw. św. Michała Archanioła w Gnieźnie, gdzie kapłan odprawił Mszę św. prymicyjną. Warto dodać, że wszystkie trzy parafie posiadają jego relikwie. Łącznie w rajdzie wzięły udział 43 osoby (27 w grupie rowerowej i 16 w pieszej) z Rogowa, Gniezna, Czewujewa, Janowca Wielkopolskiego, Żnina i Lubcza. Wszyscy spotkali się na wspólnym posiłku w Rogowie.

Bł. ks. Marian Skrzypczak urodził się 15 kwietnia 1909 roku w Janowcu Wielkopolskim. Uczęszczał do liceum w Żninie, a następnie wstąpił do gnieźnieńskiego seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1935 roku z rąk bp. Antoniego Laubitza. Mszę św. prymicyjną odprawił w kościele pw. św. Michała Archanioła w Gnieźnie. Po święceniach został mianowany wikariuszem w parafii w Rogowie, a tuż po wybuchu II wojny światowej skierowany do Płonkowa. Tam, mimo grożącego niebezpieczeństwa, parafii nie opuścił. Zginął 5 października 1939 roku, bity i katowany, a później zastrzelony przez hitlerowców w pobliżu kościoła. Według świadectwa Czesława Dziewuckiego, które wykorzystano w procesie beatyfikacyjnym, w chwili śmierci ks. Skrzypczak prosił Boga o przebaczenie dla swoich oprawców. Jako kandydata na ołtarze zgłosił ks. Mariana Skrzypczaka Prymas Polski kard. Józef Glemp, który jeszcze jako sekretarz kard. Wyszyńskiego rozpoczął zbieranie materiałów do opracowania życiorysu męczennika. W jednym z listów do postulatora diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego, ks. Ludwika Gładyszewskiego, napisał: „Ludzie pamiętali wielu zabitych z najbliższych rodzin… Męczeństwo ks. Mariana Skrzypczaka wybijało się jednak przez cechę niewinności i okrucieństwa zastosowanego przy zadaniu śmierci”. Beatyfikacja ks. Mariana Skrzypczaka odbyła się w 1999 roku podczas siódmej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Ojczyzny. Zaliczył on wówczas do grona błogosławionych 108 męczenników, którzy ponieśli śmierć męczeńską w czasie II wojny światowej. Wśród nich było 8 kapłanów z archidiecezji gnieźnieńskiej.

2 października 2021