Rajd śladami bł. ks. Mariana Skrzypczaka

Z Rogowa do Płonkowa – w sobotę 7 października odbył się III Rajd rowerowy śladami bł. ks. Mariana Skrzypczaka, organizowany w bliskości rocznicy śmierci kapłana męczennika. Bł. ks. Marian Skrzypczak zginął 5 października 1939 roku zamordowany przez Niemców w Płonkowie, gdzie był wikariuszem.

Tegoroczny rajd rowerowy rozpoczął się modlitwą przy figurze św. Doroty w Rogowie, po której uczestnicy wyruszyli w drogę do Płonkowa, zatrzymując się między innymi w Sanktuarium Krzyża św. w Pakości. Cyklistów na Kalwarii Pakoskiej przywitał, podjął gościną i zaznajomił z tym szczególnym miejscem o. Leon Barczak OFM. Uczestnicy podczas drogi zatrzymali się kilkakrotnie odmawiając na postojach, zwyczajem pielgrzymkowym, różaniec.

Po dojeździe do Sanktuarium Męczennika w Płonkowie rowerzystów powitał miejscowy proboszcz ks. Bogusław Krzemiński wraz z kilkoma pielgrzymami z Rogowa, którzy nieco wcześniej przybyli autokarem. Następnie sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem ks. kan. Tomasza Głuszaka, z homilią ks. Bogusława Krzemińskiego, który przybliżył okoliczności męczeńskiej śmierci bł. ks. Mariana Skrzypczaka oraz nakreślił plany rozwoju kultu Męczennika. Po Mszy św. odbyła się agapa i rozmowy. Na zakończenie pobytu w Płonkowie odmówiono przy relikwiach błogosławionego męczennika Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a następnie nawiedzono pomnik wzniesiony w miejscu, gdzie odnaleziono zwłoki zamordowanego kapłana.

Zdaniem ks. Głuszaka zainicjowany trzy lata temu rajd śladami bł. ks. Mariana Skrzypczaka jest jedną z form krzewienie kultu kapłana męczennika, który w Rogowie rozpoczynał pracę duszpasterską po święceniach kapłańskich otrzymanych w 1935 roku. Sprzyja również tworzeniu wspólnotowych więzi i zachęca do aktywności fizycznej.

Trasę długości 63 km pokonało rowerami 23 uczestników wraz z ks. Tomaszem Głuszakiem. Uczestnicy rajdu pochodzili z parafii w Czewujewie, Lubczu, Janowcu Wielkopolskim, Gnieźnie, Orchowie, Wrześni, Rogowie i Żninie.

Przyszłoroczny IV Rajd śladami planowany jest – jak zaznaczają organizatorzy ks. Tomasz Głuszak i Michał Pomin – z Rogowa do seminarium gnieźnieńskiego, gdzie formował się ks. Marian do kapłaństwa pod opieką bł. Michała Kozala, a także do katedry, gdzie otrzymał świecenia kapłańskie.

Bł. ks. Marian Skrzypczak urodził się 15 kwietnia 1909 roku w Janowcu Wielkopolskim. Uczęszczał do liceum w Żninie, a następnie wstąpił do gnieźnieńskiego seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1935 roku z rąk bp. Antoniego Laubitza. Mszę św. prymicyjną odprawił w kościele pw. św. Michała Archanioła w Gnieźnie. Po święceniach został mianowany wikariuszem w parafii w Rogowie, a tuż po wybuchu II wojny światowej skierowany do Płonkowa. Tam, mimo grożącego niebezpieczeństwa, parafii nie opuścił. Zginął 5 października 1939 roku, bity i katowany, a później zastrzelony przez hitlerowców w pobliżu kościoła. Według świadectwa Czesława Dziewuckiego, które wykorzystano w procesie beatyfikacyjnym, w chwili śmierci ks. Skrzypczak prosił Boga o przebaczenie dla swoich oprawców. Jako kandydata na ołtarze zgłosił ks. Mariana Skrzypczaka Prymas Polski kard. Józef Glemp, który jeszcze jako sekretarz kard. Wyszyńskiego rozpoczął zbieranie materiałów do opracowania życiorysu męczennika. W jednym z listów do postulatora diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego, ks. Ludwika Gładyszewskiego, napisał: „Ludzie pamiętali wielu zabitych z najbliższych rodzin… Męczeństwo ks. Mariana Skrzypczaka wybijało się jednak przez cechę niewinności i okrucieństwa zastosowanego przy zadaniu śmierci”. Beatyfikacja ks. Mariana Skrzypczaka odbyła się w 1999 roku podczas siódmej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Ojczyzny. Zaliczył on wówczas do grona błogosławionych 108 męczenników, którzy ponieśli śmierć męczeńską w czasie II wojny światowej. Wśród nich było 8 kapłanów z archidiecezji gnieźnieńskiej.

8 października 2023