„Razem u źródła” przed ŚDM

W archidiecezji gnieźnieńskiej trwają ostatnie przygotowania do poprzedzających spotkanie w Krakowie Dni w Diecezjach. Ich kulminacyjnym punktem będzie dzień wspólnoty w Gnieźnie, do udziału w którym, wraz z młodymi pielgrzymami ze świata, zaproszeni są wszyscy chętni.

Szczegóły przygotowań oraz program dni zaprezentowano podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Z dziennikarzami spotkali się członkowie sztabu przygotowującego ŚDM w archidiecezji gnieźnieńskiej, przedstawiciele lokalnych władz oraz reprezentanci służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Obecny był także Prymas Polski abp Wojciech Polak, który przypominając hasło spotkania „Błogosławieni miłosierni” wskazał, że wydarzenie to od początku pomyślane zostało i wpisane w Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia ogłoszony przez papieża Franciszka.

Mówiąc o rozpoczynających się już niebawem Dniach w Diecezjach abp Polak przyznał, że z jednej strony będzie to prolog do spotkania z Ojcem Świętym, z drugiej szansa na doświadczenie ducha i klimatu Światowych Dni Młodzieży dla wszystkich, którzy do Krakowa nie pojadą. „Mam nadzieję, że ten wspólnie spędzony czas i wszystkie doświadczenia, jakie z naszych diecezji, naszych parafii, naszych miast, także z Gniezna młodzi wywiozą, pozwoli im dobrze przeżyć spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie” – dodał metropolita gnieźnieński.

Do archidiecezji gnieźnieńskiej przyjedzie około tysiąca pielgrzymów z 14 państw m.in. z Francji, Holandii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii, Kazachstanu, Czech, Wenezueli, Mozambiku, Libanu i Boliwii. Przyjedzie także mała grupka z Angoli, zaledwie 5 osób z siostrą zakonną pochodzącą z gnieźnieńskiej parafii pw. bł. Bogumiła, dla których młodzież pomagała zbierać pieniądze na przelot do Polski. Podobnie pomogła młodym Ukraińcom w ramach akcji „Bilet dla Brata”.

Pielgrzymi rozlokowani zostaną w 17 miastach archidiecezji. Każde z nich przygotowuje własny program pobytu oparty jednak o wspólny schemat, w którym obok modlitwy i zwiedzania atrakcji turystycznych przewidziano także pracę na rzecz lokalnej społeczności i uczynki miłosierdzia. Każdy z gospodarzy stara się też przygotować coś wyjątkowego. Młodzi goszczący w Murowanej Goślinie będą mieli okazję przeżyć jeden dzień według benedyktyńskiej reguły ora et labora. Czesi pojadą do Budziejewka, gdzie znajduje się głaz św. Wojciecha i tam spotkają się z kard. Miloslavem Vlkiem. W Szczepanowie pielgrzymi posadzą drzewa w alei ŚDM, w Kruszwicy wspólnie z mieszkańcami będą świętować 1050-lecie Chrztu Polski, a w Janikowie rozegrają międzynarodowy mecz Polska-Francja.

Centralnym punktem dni w archidiecezji gnieźnieńskiej będzie sobota 23 lipca. Wszyscy pielgrzymi, wolontariusze, księża zaangażowani w ŚDM, a także biskupi towarzyszący młodym spotkają się w Gnieźnie. I nie tylko oni, bo do udziału zaproszeni są wszyscy – rodziny, dzieci, dziadkowie, a zawłaszcza młodzi, którzy do Krakowa z różnych powodów nie pojadą. Dzień ten rozpocznie Msza św. sprawowana na Placu św. Wojciecha pod przewodnictwem Prymasa Polski.

 

Po modlitwie uczestnicy będą mieli okazję zwiedzić Gniezno, ale nie w sposób konwencjonalny. Specjalna trasa, na kształt gry ulicznej, powiedzie ich do kolejnych kościołów i instytucji kultury m.in. biblioteki, muzeów, MOK i ESTEDE. W dotarciu do nich pomoże wydany w pięciu językach przewodnik, którego narratorem jest św. Wojciech. Jak poinformowała pomysłodawczyni gry Monika Białkowska, będzie to w sumie 14 miejsc, w tym siedem wiążących się z sakramentami, w których pielgrzymi będą mieli do wykonania konkretne zadanie. Naklejane w każdym z nich na specjalną planszę naklejki utworzą na końcu twarz „Kobiety, której imię zapamiętasz” – taki tytuł nosi wspomniana gra uliczna.

Wieczorem wszyscy, łącznie z mieszkańcami Gniezna, zaproszeni są na stadion żużlowy, gdzie odbędzie się spotkanie ewangelizacyjno-modlitewne. Podczas wieczoru zaprezentują się wszystkie goszczące w archidiecezji narodowości. Teatr A z Gliwic wystawi przedstawienie plenerowe o św. Wojciechu, odbędzie się również koncert uwielbieniowy. Spotkanie zakończy adoracja Najświętszego Sakramentu. „Jesteśmy już umówieni z ojcami Wojciechem i Maciejem z Lednicy odnośnie wypożyczenia na ten wieczór lednickiej monstrancji w kształcie stauroteki, która co roku wędruje po Polach Lednickich podczas spotkania młodych” – mówił podczas konferencji ks. Wojciech Orzechowski, który koordynuje przygotowania do ŚDM w archidiecezji gnieźnieńskiej .

Młodzi otrzymają też specjalny pakiet pielgrzyma – plecak sportowy, a w nim m.in. parasol (na wypadek deszczu, ale i słońca), różaniec wykonany ręcznie przez ludzi „po przejściach” z działającej w Markowicach wspólnoty Nazaret, pocztówkę-słownik z polskimi zwrotami grzecznościowymi, modlitewnik ze śpiewnikiem oraz książkę o historii Polski. „Liczymy na to, że mieszkańcy archidiecezji gnieźnieńskiej włączą się w to radosne, międzynarodowe świętowanie. Wszystkich serdecznie zapraszamy. Szczególnie liczymy na obecność ludzi młodych, zwłaszcza tych, którzy do Krakowa z różnych powodów nie pojadą” – zachęcał ks. Wojciech Orzechowski. Pielgrzymi pozostaną w archidiecezji gnieźnieńskiej do 24 lub 25 lipca. Ostatni dzień spędzą z goszczącymi ich rodzinami. Najpóźniej w poniedziałek 25 lipca wyjadą do Krakowa razem z polskimi rówieśnikami oraz wolontariuszami. Ci ostatni, których jest w archidiecezji prawie czterystu, pojadą na spotkanie z papieżem Franciszkiem na koszt archidiecezji. 

B. Kruszyk KAI
Fot. J. Andrzejewski  

14 lipca 2016