Regiony duszpasterskie w archidiecezji gnieźnieńskiej
D E K R E T
USTANAWIAJĄCY REJONY DUSZPASTERSKIE
W ARCHIDIECEZJI GNIEŹNIEŃSKIEJ
- Archidiecezja Gnieźnieńska podzielona jest na cztery rejony duszpasterskie: gnieźnieński, inowrocławski, wągrowiecki i wrzesiński.
- Na czele rejonu stoi dziekan rejonowy mianowany przez arcybiskupa gnieźnieńskiego.
I. PRZYNALEŻNOŚĆ DEKANATóW DO REJONU
- Do rejonu gnieźnieńskiego należą dekanaty: Gniezno I, Gniezno II, Kiszkowo, Kłecko, Pobiedziska, Rogowo, Trzemeszno, Witkowo, Żnin.
- Do rejonu inowrocławskiego należą dekanaty: Barcin, Gniewkowo, Inowrocław I, Inowrocław II, Kruszwica, Mogilno, Strzelno, Złotniki Kujawskie.
- Do rejonu wągrowieckiego należą dekanaty: Chodzież, Damasławek, Murowana Goślina, Rogoźno, Wągrowiec.
- Do rejonu wrzesińskiego należą dekanaty: Golina, Kleczew, Miłosław, Słupca, Strzałkowo, Września I, Września II, Zagórów.
II. ZAKRES DZIAŁALNOŚCI W REJONACH DUSZPASTERSKICH
- Zasadniczym celem rejonizacji Archidiecezji Gnieźnieńskiej jest usprawnienie pracy duszpasterskiej w zakresie ponadparafialnym i ponaddekanalnym obejmującym przede wszystkim duszpasterstwo specjalne dla różnych grup stanowych i zawodowych. W szczególności chodzi o duszpasterstwo dzieci i młodzieży, rodzin, katechetów, nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., nauczycieli, charytatywne, chorych, służb mundurowych. Dodatkowym celem rejonizacji jest również intensyfikacja duszpasterstwa przy sanktuariach lokalnych i diecezjalnych.
W ramach rejonu duszpasterskiego należy też zadbać o odpowiednie powiązanie i zsynchronizowanie działalności duszpasterskiej oraz uzgadnianie działalności dla zapewnienia możliwości zaspokojenia potrzeb religijnych i podejmowania inicjatyw ponadparafialnych, obejmujących zadania, których parafie w ramach jednego dekanatu nie są w stanie wypełnić z uwagi na swe terytorialne granice (np. katechumenat dorosłych, katechizacja dorosłych, piesza pielgrzymka na Jasną Górę, studium katolickiej nauki społecznej, poradnictwo rodzinne, stały dyżur spowiedniczy, ewangelizacja za pośrednictwem mass-mediów). - W uzgodnieniu z Wydziałem Duszpasterskim Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie poszczególni referenci diecezjalni winni współpracować z dziekanami rejonowymi w celu usprawnienia i zdynamizowania działalności duszpasterskiej poprzez organizowanie działalności szkoleniowo – formacyjnej, organizowanie systematycznych kursów, konferencji i spotkań.
III. DZIEKAN REJONOWY
- Dziekan rejonowy pełni funkcję duszpasterską o charakterze ponadparafialnym i ponaddekanalnym.
- Dziekana rejonowego mianuje arcybiskup gnieźnieński na okres 5 lat. Na skutek słusznej przyczyny arcybiskup gnieźnieński może odwołać dziekana rejonowego z pełnionej funkcji.
- Dziekan rejonowy wchodzi z urzędu w skład Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej i Rady Kapłańskiej.
- Dziekan rejonowy nie może bez specjalnego zlecenia wchodzić w kompetencje i prawa dziekanów poszczególnych dekanatów wchodzących w skład rejonu duszpasterskiego.
- Dziekan rejonowy animuje i koordynuje w rejonie duszpasterskim ogólnodiecezjalne działania duszpasterskie. Organizuje lub współorganizuje spotkania duchowieństwa w swoim rejonie duszpasterskim. Zadania te wykonuje w ścisłej współpracy z Kurią Metropolitalną w Gnieźnie.
- Dziekan rejonowy, jako przedstawiciel arcybiskupa gnieźnieńskiego w rejonie, czuwa nad prawidłowym wykonywaniem zadań przez dziekanów swojego rejonu. Spotyka się z dziekanami w celu omówienia bieżących zadań duszpasterskich. Dziekan rejonowy przedstawia duchowieństwu nowych dziekanów na zebraniach dekanalnych.
- Na prośbę arcybiskupa gnieźnieńskiego dziekan rejonowy opiniuje pracę kapłanów w podległym mu rejonie oraz przedstawia kandydatów na urząd proboszcza.
- Dziekan rejonowy podejmuje rozwiązanie spraw spornych, jeśli działania dziekana nie przyniosły efektów lub sprawa dotyczy parafii dziekańskich.
- Dziekan rejonowy na mocy dekretu nominacyjnego posiada na czas pełnienia urzędu delegację arcybiskupa gnieźnieńskiego do udzielania sakramentu bierzmowania w sytuacjach nadzwyczajnych.
- Na terenie rejonu duszpasterskiego dziekan rejonowy ma pierwszeństwo w precedencji przed innymi kapłanami rejonu duszpasterskiego.
- Dziekan rejonowy prowadzi archiwum rejonowe (korespondencja, programy, protokoły konferencji i dokumentacja innych czynności i wydarzeń), które przekazuje swojemu następcy.
- Na koniec każdego roku, nie później jednak niż do dnia 31 stycznia roku następnego, składa arcybiskupowi gnieźnieńskiemu pisemne roczne sprawozdanie.
Dekret wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2016 roku.
Z dniem wejścia w życie niniejszego dekretu kończy się kadencja koordynatorów duszpasterstwa w dekanatach gnieźnieńskich i inowrocławskich.
† Wojciech Polak
Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński
Prymas Polski
Ks. Zbigniew Przybylski
Kanclerz Kurii
27 czerwca 2016