Rekolekcje Akcji Katolickiej

Akcja Katolicka Archidiecezji Gnieźnieńskiej rozpoczęła tegoroczny Adwent od rekolekcyjnego skupienia. Dwudniowe duchowe ćwiczenia odbyły się w dniach 26-27 listopada w domu sióstr pallotynek w Gnieźnie.  

W pierwszej części nauki głosił ks. Mirosław Pstrągowski z Bydgoszczy. Rozważania koncentrowały się wokół tematu„ Świadkowie Miłosierdzia. Spotkanie ze świętymi”. Zgromadzonym w klasztornej kaplicy uczestnikom rekolekcji towarzyszyły relikwie świętych m.in.: św. Krzyża, św. Charbela, św. Rity, św. Jana Pawła II, św. Adama Chmielowskiego, św. Faustyny, bł. Michała Sopoćko i rodziców św. Teresy. 

„Nasze życie od momentu Chrztu św. jest zakorzenione w Trójcy Świętej, ma także wymiar eklezjalny. Nie tylko do Kościoła należy, ale stanowi jego istotną cząstkę. Rok duszpasterski 2016-2017 podejmuje rzeczywistość zawartą w jego haśle: „Idźcie i głoście”. Jego tematykę stanowi więc misja i świadectwo, do czego otrzymaliśmy na chrzcie namaszczenie Duchem Świętym, a czego widzialnym znakiem jest namaszczenie olejem Krzyżma. To pójście w głąb wiary i poprzez piękne życie mamy realizować nasze powołanie, do świętości. Wzorem naszym jest Jezus Chrystus i w naszym życiu mamy Go naśladować” – mówił ks. Pstrągowski podkreślając, że dążenie do świętości jest procesem, jest ciągłym wzrostem mocą Bożej łaski, ale i przy wysiłku człowieka.

W jednej z konferencji towarzyszył zebranym św. Charbel, pustelnik maronicki, a w czasie Eucharystii celebrowanej przez księdza rekolekcjonistę św. Rita, patronka spraw trudnych, która żyła na przełomie XIV i XV wieku. Jednym z symboli jej przesłania jest kwiat róży, który uczestnicy rekolekcji otrzymali.

Drugiego dnia słowo do rekolektantów wygłosił ks. Przemysław Kwiatkowski, rektor gnieźnieńskiego PWSD, który kontynuując główny temat skupienia mówił o realizowaniu wezwania do świętości w praktyce codziennego życia, w relacjach małżeńskich, rodzicielskich, dotyczących rodzeństwa, przyjaźni i wszystkich innych, których doświadczamy, wypełniając nasze obowiązki rodzinne, zawodowe i społeczne. Zwrócił uwagę na konieczną bliskość i prawdziwą obecność w tych relacjach, motywowaną miłością.

Ostatnią część rekolekcji wypełniło spotkanie ze Sługą Bożym ks. kard. Stefanem Wyszyńskim, którego biografię i postać, a szczególnie pełen pokory, ale i stanowczości stosunek Prymasa Tysiąclecia do rządzących Polską przedstawił w filmie „ Non Possumus” reżyser i scenarzysta Paweł Woldan.

 

BK/T. Wojtczak Nowak

Fot. Archiwum AK

29 listopada 2016