Rekolekcje liturgiczne w Gnieźnie

W Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie od 27 do 30 czerwca odbywały się rekolekcje liturgiczne u grobu św. Wojciecha pod hasłem: ,,Ite, missa est!”.

W czwartkowy wieczór uczestnicy wysłuchali prelekcji ks. prof. Jerzego Stefańskiego o naturze liturgii i jej definicji, a także świadectwa Marty Przybyły na temat działania Eucharystii i adoracji w jej życiu. Wieczorne nabożeństwo z konferencją poprowadził rekolekcjonista, ks. Adam Sarbinowski.

W piątek, 28 czerwca, Mszy św. z jutrznią przewodniczył biskup Radosław Orchowicz. Następnie rozpoczął się blok wykładów, w których temat męczeństwa chrześcijan pierwszych wieków i wpływu liturgii na ich życie wiarą i dane świadectwo przedstawił ks. prof. Bogdan Czyżewski. Ks. prof. Waldemar Cisło, drogą multimedialną, dopełnił ten obraz mówiąc o współczesnych męczennikach i możliwości sprawowania liturgii na Bliskim Wschodzie. Wieczorny wykład, który miał miejsce po zwiedzaniu archikatedry i Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, dotyczył wzajemnej zależności liturgii i etyki, o czym opowiedział ks. prof. Maciej Olczyk. Wieczorem pod przewodnictwem ks. Sarbinowskiego sprawowana była liturgia pokutna, w czasie której uczestnicy mogli przystąpić do sakramentu pokuty.

Świętowanie uroczystości śś. Piotra i Pawła, 29 czerwca, rozpoczęto Jutrznią z Godziną czytań. W sobotnim bloku wykładowym znalazła się prelekcja ks. dr. Andrzeja Grzelaka o języku liturgicznym, a po niej ks. Tomasz Gutowski, student Papieskiej Akademii Liturgicznej św. Anzelma w Rzymie, podzielił się refleksją na temat ,,Od rytu do codzienności, czyli jak modlić się liturgią”. W południe uczestnicy rekolekcji przeżyli Mszę św. w języku łacińskim, w godzinach popołudniowych dzielenie się doświadczeniem w grupach, nieszpory i panel dyskusyjny, prowadzony przez ks. dr. Remigiusza Malewicza na temat ,,Miejsce liturgii w dziś Kościoła”. Wzięli w nim udział: s. Alicja Rutkowska CHR, ks. Tomasz Gutowski, Michał Bondyra oraz państwo Agata i Robert Poturalscy. Wieczorne nabożeństwo miało uświadomić uczestnikom odpowiedzialność za Kościół i liturgię, które stanowią ich dom.

Rekolekcje zakończyły się w niedzielę Eucharystią pod przewodnictwem abpa Wojciecha Polaka Prymasa Polski, sprawowaną w archikatedrze gnieźnieńskiej. W homilii ks. Prymas wskazał, że liturgia jest szczególnym miejscem łączącym Boga i ludzi, jest rzeczywistością, w której możemy dotknąć Boga. Jednocześnie wskazał, że to spotkanie z Bogiem jest po to, by dzielić się jego owocami z innymi. Prawdziwa wiara bowiem działa w życiu.

Jak podkreśla Jakub Sucharski, zaangażowany w zorganizowanie rekolekcji liturgicznych, do Gniezna przyjechało kilkunastu uczestników nie tylko z archidiecezji gnieźnieńskiej, ale też z diecezji toruńskiej, poznańskiej i rzeszowskiej. W organizację włączyła się również młodzież formująca się w LSO.

30 czerwca 2024