Rekolekcje Towarzystwa św. Wojciecha

Ponad 110 członków Towarzystwa św. Wojciecha z archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji bydgoskiej uczestniczyło w rekolekcjach wielkopostnych zorganizowanych w dniach 4-6 kwietnia w Górce Klasztornej. Braciom towarzyszyli ich duchowi opiekunowie oraz bp Krzysztof Wętkowski.

Rekolekcje rozpoczęły się w piątkowy wieczór nabożeństwem Drogi Krzyżowej, które poprowadził ks. Kazimierz Świderski MSF, rektor góreckiego sanktuarium. Bezpośrednio po jego zakończeniu  bracia uczestniczyli w Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego. W homilii gnieźnieński biskup pomocniczy wskazał na potrzebę nieustannego kruszenia serc i stawania w pokorze przed Bogiem.

„Współczesny człowiek – tak jak niegdyś faryzeusze, którzy mówili «przecież my wiemy, skąd On pochodzi» – ten współczesny człowiek mówi dziś,  ja wiem swoje, ja wiem lepiej niż Kościół, papież, biskup. Współczesny człowiek nie odkrywa prawdy obiektywnej, ale posiada swoją własną. Czas rekolekcji służy temu, aby w pokorze odejść od tej swojej prawdy i odkryć prawdę, którą niesie Jezus” – mówił bp Wętkowski.

Wieczorem bracia uczestniczyli w nabożeństwie pokutnym, adoracji Najświętszego Sakramentu i Apelu Jasnogórskim, który poprowadził asystent kościelny bractwa ks. kan. Tomasz Głuszak. Wygłosił on również – drugiego dnia rekolekcji – wspólnie z ks. kan. Andrzejem Panasiukiem, konferencje poświęcone współczesnym zagrożeniom duchowym. Bracia wzięli także udział w trzygodzinnym Misterium Męki Pańskiej, a wieczorem spotkali się na modlitwie różańcowej, konferencji i Apelu Jasnogórskim prowadzonym przez ks. Jarosława Antkowiaka, asystenta bractwa z diecezji bydgoskiej.

Trzydniowe rekolekcje zakończyła niedzielna Msza św. sprawowana w góreckim sanktuarium pod przewodnictwem ks. Tomasza Głuszaka. Po homilii kapłan, poprzez specjalny obrzęd  liturgiczny, przyjął w poczet bractwa 11 nowych członków z: Bydgoszczy (5), Szubina (2), Wągrowca (1), Wysokiej (2) i Żnina (1). Zgodnie z wieloletnią tradycją ich płaszcze – znak rozpoznawczy bractwa, poświęci Prymas Polski podczas I Nieszporów ku czci św. Wojciecha rozpoczynających uroczystości świętowojciechowe w Gnieźnie.

Fot. J. Misterski

Więcej zdjęć TUTAJ