Rekolekcje u Matki i Królowej

W dniach od 16 do 23 sierpnia w Szczyrku odbywają się wczasorekolekcje, w których uczestniczy blisko 80 osób, głównie z archidiecezji gnieźnieńskiej. Odbywają się one w Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowym, który położony jest w pobliżu Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski.

Historia kultu Matki Bożej w Szczyrku na Górce rozpoczęła się 25 lipca 1894 roku. Wtedy to 12-letnia Julianna Pezda widziała po raz pierwszy Matkę Bożą. „Jednego dnia rano, kiedy szłam zbierać grzyby, pod bukiem zauważyłam jakąś Panią, miała czarne dłonie i twarz ciemną, brązowe szaty, kiwającą na mnie palcami, wtedy uciekłam do domu” – relacjonowała potem. Mimo początkowego strachu dziewczynka wracała w to miejsce. Udokumentowana tradycja podaje, że od tego dnia Maryja ukazywała się na Górce przez kilka miesięcy, a widzenia były udziałem także trzech innych dziewczynek. Matka Boża objawiała im się, zachęcając do modlitwy. Szczególną uwagę zwróciła na szkaplerz, poleciła także odmawiać Anioł Pański i śpiewać Godzinki. Obiecała, że w miejscu objawień wytryśnie źródło wody i poleciła wybudowanie tam kaplicy, a w przyszłości kościoła, w którym będzie się odprawiać „dużo Mszy świętych”.

W rekolekcjach bierze udział 78 osób, głównie z archidiecezji gnieźnieńskiej, ale są także osoby m.in. z Warszawy i Wrocławia. Wczasorekolekcje prowadzi ks. Piotr Szymkowiak proboszcz parafii p.w. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa w Murowanej Goślinie. Swoja pomocą służy nam siostra Angelina ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP w Luboniu. W czasie kiedy rodzice słuchają konferencji oraz biorą udział w adoracji Najświętszego Sakramentu siostra organizuje dzieciom czas wolny, angażuje się także w oprawę muzyczną podczas Mszy św.

Tematem przewodnim wczasorekolekcji jest modlitwa. Nasz dzień rozpoczynamy wspólna modlitwą brewiarzową, potem jest Msza św., konferencja i adoracja. Po obiedzie mamy czas wolny, który każdy spędza według własnego pomysłu. Część osób udaje się na zwiedzanie Szczyrku i okolicy, inni wyruszają na górskie szlaki. Dzień kończymy wspólną modlitwą różańcową i Apelem Jasnogórskim, a dodatkowo w niedzielę mieliśmy nocną adorację.

Agnieszka Antoszak
19 sierpnia 2024