Rekolekcje w drodze

W ramach serii tzw. rekolekcji w drodze katecheci archidiecezji gnieźnieńskiej wybrali się w dniach 16-17 czerwca do Ujścia, Skrzatusza i Górki Klasztornej. Wędrując szlakiem sanktuariów pokłonili się Matce Bożej w trzech diecezjach.

Wspólna modlitwa Godzinek do Najświętszej Maryi Panny oraz modlitwa różańcowa odmówiona już w autokarze stanowiła pierwszy punkt pielgrzymiego szlaku. Katecheci udali się najpierw na Kalwarię Ujską. Przygotowane przez katechetów z miejscowej parafii pw. św. Mikołaja i prowadzone przez jej proboszcza ks. kan. Roberta Różańskiego nabożeństwo Drogi Krzyżowej nawiązywało w swej treści do biografii św. Jana Pawła II. W Ujściu katecheci zwiedzili też dawny kościół protestancki oraz wysłuchali mini-koncertu chóru uczniów tutejszej Szkoły Podstawowej. Kolejnym punktem pątniczego szlaku było Sanktuarium Matki Bożej w Skrzatuszu w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, gdzie katecheci uczestnicy pielgrzymki wzięli udział w Mszy św. i nabożeństwie czerwcowym oraz zwiedzili miejscową zabytkową świątynię. Dalej katecheci udali się do Sanktuarium Matki Bożej w Górce Klasztornej w diecezji bydgoskiej. Po apelu jasnogórskim ks. Adam Pestka CFM ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny opowiedział o historii sanktuarium. Niedzielna Eucharystia, wspólnie odmówiona modlitwa Liturgii Godzin, konferencja abp.  Grzegorza Rysia o darach Ducha Świętego oraz południowy Anioł Pański stanowiły główne punkty drugiego dnia pobytu w Górce Klasztornej. W drodze powrotnej katecheci zwiedzili też położony na obszarze 13 hektarów skansen w Osieku nad Notecią, stanowiący część Muzeum Kultury Ludowej w Pile. Godzinny spacer wśród zabytkowych domów, wiatraków, kościołów znajdujących się w pięknym nadnoteckim lesie, przeplatany ciekawymi opowieściami miejscowego przewodnika, pozwolił pogłębić wiedzę o kulturze ludowej i życiu codziennym ludności wiejskiej w XVIII i XIX wieku. Pielgrzymkę zakończyła wspólna modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego. Nad duchową formacją uczestników pielgrzymki  zorganizowanej przez Wydział Katechetyczny w Gnieźnie czuwała siostra Kinga Skórska SAC, na co dzień posługująca w Klasztorze Sióstr Pallotynek w Gnieźnie, która prowadziła część modlitewną  rekolekcji w drodze.

Wydział Katechetyczny

22 czerwca 2018