Rekolekcje wielkopostne Towarzystwa św. Wojciecha

W Sanktuarium Maryjnym w Górce Klasztornej 85 braci Towarzystwa św. Wojciecha z archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji bydgoskiej uczestniczyło w dniach 15-17 marca w rekolekcjach wielkopostnych. Konferencje prowadził prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski, diakon stały z diecezji toruńskiej.

Rekolekcje rozpoczęły się w piątkowe popołudnie nabożeństwem Drogi Krzyżowej i Mszą św., oraz wieczorną katechezą wprowadzającą. W sobotę rekolektanci wysłuchali konferencji nt. kultu i symboliki wizerunku Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a także nt. męskości w oparciu o postać św. Józefa. Bracia przeżyli także nabożeństwo pokutne i sakrament pojednania oraz adorację Najświętszego Sakramentu. Dzień zakończył Apel Jasnogórski przed obrazem Matki Bożej Góreckiej, Pani Krajny. Rekolekcje zakończyła Msza św. sprawowana w niedzielę pod przewodnictwem ks. kan. Tomasza Głuszaka, asystenta kościelnego Towarzystwa św. Wojciecha, który poprzez specjalny obrzęd liturgiczny włączył do bractwa 8 kandydatów. Nowi bracia pochodzą z parafii pw. św. Jakuba w Wągrowcu (trzech), św. Łukasza w Bydgoszczy (dwóch), Narodzenia NMP w Biechowie (dwóch) oraz Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława we Wrześni (jeden). Tradycyjnie podczas Pierwszych Nieszporów ku czci św. Wojciecha, które odbędą się w katedrze gnieźnieńskiej 27 kwietnia Prymas Polski abp Wojciech Polak poświęci ich płaszcze – najbardziej rozpoznawalny znak przynależności do Towarzystwa św. Wojciecha.

Fot. R. Wierzbowski

19 marca 2019