Rekolekcje wielkopostne Towarzystwa św. Wojciecha

W Sanktuarium Maryjnym w Górce Klasztornej ponad 60 braci Towarzystwa św. Wojciecha z archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji bydgoskiej uczestniczyło w dniach od 8 do 10 marca w rekolekcjach wielkopostnych. Na zakończenie skupienia w szeregi bractwa przyjętych zostało 8 nowych członków.

Rekolekcje rozpoczęły się w piątkowe popołudnie nabożeństwem Drogi krzyżowej i Mszą św. Wieczorem miała miejsce katecheza wyjaśniająca znaczenie Wielkiego Postu jako czasu pokuty i duchowej odnowy człowiek. Następnie odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Następnego dnia bracia wysłuchali konferencji rekolekcyjnej nt. przesłania Jana Pawła II zawartego w encyklice Redemptor hominis z racji 45. rocznicy publikacji dokumentu. Rozważano dwie prawdy w kontekście współczesności – człowiek nie zrozumie siebie, ani sensu swego życia bez Chrystusa i drugą dotyczącą prymatu osoby przed rzeczą i ducha przed materią. Po południu uczestniczy wysłuchali wykładu ks. dr hab. Macieja Olczyka, nt. sumienia, potrzeby jego kształtowania i kierowania się nim w wyborach i decyzjach, a także zgłębili prawdę o prawie naturalnym wpisanym w naturę człowieka przez Stwórcę.

Uczestnicy rekolekcji przeżyli także Drogę krzyżową poprowadzoną w przyklasztornym gaju, godzinę miłosierdzia, adorację Najświętszego Sakramentu, modlitwę różańcową oraz skorzystali z sakramentu pojednania. Nie zabrakło także wymiany doświadczeń z działalności bractwa w poszczególnych regionach i parafiach. Każdy dzień rekolekcyjny kończył Apel Jasnogórski przed obliczem Matki Bożej Góreckiej Pani Krajny. Całość prowadził ks. kan. Tomasz Głuszak – asystent kościelny Towarzystwa św. Wojciecha.

Zwieńczeniem rekolekcji była Eucharystia sprawowana w niedzielę, podczas której ks. Głuszak, poprzez specjalny liturgiczny obrzęd, włączył 8 nowych braci w szeregi bractwa. Nowi bracia pochodzą z parafii pw. św. Maksymiliana w Barcinie (5 osób), św. Marka w Bydgoszczy (1 osoba), Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu (1 osoba) oraz św. Jadwigi we Wrześni (1 osoba).

Podczas I Nieszporów sprawowanych ku czci św. Wojciecha w katedrze gnieźnieńskiej w dniu 27 kwietnia 2024 roku Prymas Polski abp Wojciech Polak dokona poświęcenia płaszczy dla nowych członków bractwa. Płaszcz to rozpoznawalny znak przynależności do Towarzystwa św. Wojciecha.

Fot. Ł. Marnocha

11 marca 2024