Relikwie św. Jana Pawła II u Radzyma

Gnieźnieńska parafia pw. bł. Radzyma Gaudentego dołączyła do wspólnot cieszących się posiadaniem relikwii św. Jana Pawła II. Relikwie podarował parafii br. Marian Markiewicz  ze Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego, który przez wiele lat był kierowcą kard. Karola Wojtyły.

Brat Marian Markiewicz gościł w gnieźnieńskiej parafii w niedzielę 17 sierpnia. Podczas każdej Mszy św. dzielił się świadectwem i osobistymi wspomnieniami z posługi u boku kard. Karola Wojtyły, a później papieża Jana Pawła II. Opowiedział również historię relikwii, które przekazał wspólnocie. Są to relikwie I stopnia – mały kosmyk włosów świętego papieża. „Odebrałem kard. Wojtyłę z lotniska, gdy po śmierci Pawła VI przyleciał do Rzymu na konklawe. Przyszły papież zaprosił mnie wówczas na obiad. Gdy po swoim krótkim pontyfikacie zmarł Jan Paweł I, ponownie służyłem kard. Wojtyle, który przyjechał na drugie konklawe. Był wtedy jakiś inny, jakby bardziej skupiony. Przed wyjściem na głosowanie poprosił mnie, abym go ostrzygł. Zrobiłem to, a włosy sobie zachowałem” – opowiadał brat Marian Markiewicz. Brat Marian jeszcze wielokrotnie spotykał się z papieżem Janem Pawłem II. Jak podkreślił, był on człowiekiem, który rozpoczynał i kończył dzień w kaplicy. Z modlitwy czerpał siłę i moc i o taką modlitewną mobilizację prosił wspólnotę parafialną na gnieźnieńskich Winiarach.

Relikwie św. Jana Pawła II docelowo umieszczone zostaną w kaplicy w kościele pw. bł. Radzyma Gaudentego. Obecnie trwa zbiórka funduszy na relikwiarz.

BK
Fot. B. Kruszyk