Rocznica kapłaństwa Prymasa Polski

Abp Józef Kowalczyk obchodził 14 stycznia 52. rocznicę święceń kapłańskich. Za dar powołania dziękował w Wyższym Seminarium Duchownym Metropolii Warmińskiej „Hosianum” w Olsztynie, które ukończył w 1962 roku.  

 

Prymas Polski spotkał się ze wspólnotą seminaryjną oraz przewodniczył Mszy św., w czasie której wspólnie z moderatorami, profesorami i alumnami dziękował za dar powołania i kapłaństwa oraz wszelkie łaski, jakich w czasie ponad półwiecznej służby w Winnicy Pana udzielił mu Pan Bóg.

 

Abp Józef Kowalczyk wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie – najstarszego w Polsce w 1956 roku. Po sześciu latach, 14 stycznia 1962 roku, w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Józefa Drzazgi. W tym samym roku otrzymał nominację na wikariusza parafii pw. Świętej Trójcy w Kwidzynie. Studiował na Wydziale Prawa Kanonicznego KUL oraz na Wydziale Prawa Kanonicznego Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego, gdzie w 1968 roku uzyskał tytuł doktora. Ukończył także kurs kanonicznej praktyki administracyjnej przy Kongregacji Soboru (dzisiaj Kongregacja Kleru), podjął współpracę z Sekretariatem Generalnym Synodu Biskupów w Rzymie oraz uczęszczał na studium przy Tajnym Archiwum Watykańskim (ukończone dyplomem archiwisty). Pracował także jako obrońca węzła małżeńskiego w Najwyższym Trybunale Apostolskim Roty Rzymskiej, a pod koniec 1969 roku rozpoczął pracę w Kongregacji ds. Dyscypliny Sakramentów i w Zespole Stolicy Apostolskiej ds. Stałych Kontaktów roboczych z przedstawicielami rządu PRL.

 

Abp Józef Kowalczyk był jednym z najbliższych współpracowników papieża Jana Pawła II. Tworzył polską sekcję watykańskiego Sekretariatu Stanu. Był również przewodniczącym Komisji ds. Publikacji pism Karola Wojtyły sprzed powołania go na Biskupa Rzymu. Funkcję tę pełnił aż do 2000 r. W 1981 roku brał czynny udział w ustanowieniu Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II i opracowaniu jej statutu. Wielokrotnie towarzyszył Janowi Pawłowi II w jego pielgrzymkach. W 1989 roku po wznowieniu stosunków dyplomatycznych między Polską i Watykanem został mianowany nuncjuszem apostolskim w Polsce i podniesiony do godności arcybiskupa. Jako dewizę posługi biskupiej abp Kowalczyk wybrał słowa: „Fiat voluntas Tua” (Bądź wola Twoja).

 

Funkcję nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Kowalczyk pełnił przez 21 lat będąc tym samym najdłużej urzędującym w jednym kraju dyplomatą watykańskim. W czasie swojej misji doprowadził do przywrócenia Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego w 1991 roku oraz przygotował całościową reorganizację kościelnych struktur administracyjnych w Polsce, która dokonała się w 1992 roku Negocjował tekst umowy konkordatowej i 28 lipca 1993 roku podpisał konkordat między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską. W maju 2010 roku papież Benedykt XVI mianował abp. Józefa Kowalczyka arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim, Prymasem Polski. Abp Kowalczyk odbył ingres do katedry gnieźnieńskiej 26 czerwca 2010.

 

Fot. Archiwum Prymasa Polski

14 stycznia 2014