Rocznica sakry

Abp senior Henryk Muszyński świętuje w tym roku 30. rocznicę sakry biskupiej. Otrzymał ją w uroczystość Zwiastowania Pańskiego – 25 marca 1985 roku w Pelplinie. Za lata owocnej posługi kapłańskiej i biskupiej abp Muszyński dziękować będzie podczas Mszy św. sprawowanej 25 marca w katedrze gnieźnieńskiej o godzinie 12.00.

Abp senior Henryk Muszyński przyjął sakrę biskupią 25 marca 1985 roku w bazylice katedralnej w Pelplinie. Posługę rozpoczął jako biskup pomocniczy diecezji chełmińskiej. Ponad dwa lata później, 19 grudnia 1987 roku został mianowany ordynariuszem włocławskim, a 25 marca 1992 roku na mocy decyzji Jana Pawła II wyrażonej w bulli „Totus Tuus Poloniae populus” arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim – pierwszym po 173 latach ordynariuszem najstarszej diecezji w Polsce na stałe rezydującym w Gnieźnie.

Abp Henryk Muszyński urodził się 20 marca 1933 roku w Kościerzynie na Kaszubach jako trzecie dziecko Marii i Franciszka Muszyńskich. Ojciec pracował jako urzędnik w miejscowym Starostwie Powiatowym, a matka zajmowała się domem. Po zakończeniu II wojny światowej w przyspieszonym trybie skończył Szkołę Podstawową i rozpoczął naukę w Państwowym Gimnazjum i Liceum w Kościerzynie. Po zdaniu matury wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Święcenia kapłańskie przyjął 28 kwietnia 1957 roku w katedrze w Pelplinie z rąk bp. Kazimierza Kowalskiego. W 1960 roku rozpoczął studia specjalistyczne, które odbywał kolejno w Lublinie, Rzymie, Jerozolimie i Heidelbergu. Po ukończeniu studiów wrócił do rodzinnej diecezji chełmińskiej i rozpoczął pracę w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Wykładał także na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, był kierownikiem tamtejszej Katedry Starego Testamentu i p.o. kierownika Katedry Archeologii Starożytnego Bliskiego Wschodu.

Emerytowany arcybiskup gnieźnieński jest cenionym biblistą i laureatem wielu cennych nagród i wyróżnień. Jest zasłużony dla dialogu polsko-żydowskiego i polsko-niemieckiego. Ma w swoim dorobku ponad 300 publikacji. Pełnił także wiele ważnych funkcji w Kościele powszechnym. Był m.in. wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. W grudniu 2009 roku przyjął tytuł Prymasa Polski, który decyzją papieża Benedykta XVI z 2006 roku został ponownie związany z osobą arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego.

BK
Fot. B. Kruszyk