Rodzina na forum

O życiu narzeczeńskim, małżeńskim i rodzinnym w świetle adhortacji papieża Franciszka „Amoris laetitia” będą zastanawiać się w Gnieźnie uczestnicy I Krajowego Forum na rzecz Małżeństwa i Rodziny. Rozpoczynające się w poniedziałek dwudniowe spotkanie organizowane jest w ramach obchodów 600-lecia prymasostwa w Gnieźnie. To największe dotąd w Kościele w Polsce spotkanie osób, wspólnot i instytucji zaangażowanych na rzecz rodziny.

Wykłady i dyskusje panelowe dotyczyć będą przygotowania narzeczonych do małżeństwa oraz duszpasterskiego towarzyszeniu małżeństwom i rodzinom, a także osobom po rozpadzie małżeństwa sakramentalnego i żyjącym w powtórnym związku. Celem Forum jest pójście za zachętą papieża Franciszka i pomoc małżeństwom oraz rodzinom w odkryciu radości z ich powołania. W spotkaniu uczestniczyć będą osoby zaangażowane w ruchy i wspólnoty małżeńskie oraz w duszpasterstwo rodzin, a także przedstawiciele instytucji wspierających rodzinę. Problematyka rodzinna ukazana zostanie w szerokiej perspektywie a wykłady wygłoszą specjaliści różnych dziedzin: teologowie, duszpasterze a także przedstawiciel Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Uczestnicy Forum wysłuchają wykładów o nowoczesnej polityce rodzinnej, filozoficzno-antropologicznych podstawach małżeństwa i rodziny, „teologii ciała” według Jana Pawła II oraz o praktycznych zasadach wdrażania adhortacji „Amoris laetitia” w Polsce. Gościem Forum, którego gospodarzem jest Prymas Polski abp Wojciech Polak, będzie m.in. kard. Kevin Joseph Farell, prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. W poniedziałek wieczorem gość z Watykanu będzie przewodniczył Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej. Nazajutrz, 20 czerwca, kard. Farell wygłosi wykład pt. Zaangażowanie katolików świeckich w głoszenie Ewangelii rodziny – „Amoris laetitia”. Przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny bp Jan Wątroba wskazuje, że małżeństwo i rodzina są fundamentem życia i wiary oraz miejscem wychowania. Przypomniał, że poprzez adhortację „Amoris laetitia” oraz dwa synody o rodzinie do namysłu na ten temat zachęcał papież Franciszek. „Sytuacja demograficzna w naszym kraju i rosnący wskaźnik rozwodów wręcz przymuszają do czynnego zaangażowania w tę kwestię” – podkreśla bp Wątroba. Dodaje, że w Kościele i w społeczeństwie potrzeba różnych form troski o małżeństwa i rodziny, ale też współpracy pomiędzy podmiotami i instytucjami.

Na spotkanie zaproszono duszpasterzy rodzin, doradców życia rodzinnego, ruchy i wspólnoty o charyzmacie rodzinnym, stowarzyszenia, fundacje i inne organizacje działające na rzecz małżeństwa, rodziny i życia. „Chcemy wspólnie wypracować konkretny program działań, które według zamysłu papieża Franciszka pozwolą uczynić z parafii otwarte dla wszystkich centrum duszpasterstwa małżeństw i rodzin, służące odkrywaniu piękna miłości” – powiedział KAI ks. dr Przemysław Drąg. Dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin wyraża nadzieję, że dzięki Forum uda się poprawić postawę wobec małżeństwa i rodzony w Polsce, zwłaszcza zaś wobec małżeństw wielodzietnych. Forum ma służyć także wzajemnemu poznaniu osób, środowisk i wspólnot działających w Kościele na rzecz rodziny. „Chcemy wypracować przesłanie dla biskupów, mediów, samorządów, które określi, jakie są jeszcze bolączki polskiej rodziny i wskaże sposoby ich eliminowania tak, by rodziny rozwijały się i stawały się coraz silniejsze” – zapowiada ks. dr Drąg. Z kolei ks. Franciszek Jabłoński kierujący Duszpasterstwem Rodzin Archidiecezji Gnieźnieńskiej przypomina, że w adhortacji „Amoris laetitia” Franciszek zachęca do nowego spojrzenia na duszpasterstwo małżeństw i rodzin, które powinno być „zasadniczo misyjne, wychodzące, będące blisko ludzi”.

Organizatorami Forum są: abp Wojciech Polak Prymas Polski, Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin oraz Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

TK/KAI

18 czerwca 2017