Rodzinnie w „Domu pod Lasem”

Abp Wojciech Polak spotkał się z rodzinami i młodymi ze Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego. Wspólnota istnieje w archidiecezji gnieźnieńskiej od 2006 roku. Obecnie stara się o oficjalne przyjęcie w poczet działających u nas ruchów i stowarzyszeń katolickich.

Spotkanie odbyło się 28 marca u gnieźnieńskich sióstr pallotynek i miało nieformalny charakter. Abp Wojciech Polak odwiedził wspólnotę ZAK podczas rekolekcji wielkopostnych. Na Prymasa Polski czekali młodzi rodzice z pociechami i młodzież. Z wieloma osobami abp Polak spotkał się jeszcze jako biskup pomocniczy gnieźnieński. „Z grupy młodych ludzi, których pamiętam, wyrośliście na prawdziwą, rozwijającą się rodzinną wspólnotę” – mówił. Był też czas na wspomnienia i prywatne rozmowy przy kawie i ciastku.

Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego zostało założone przez św. Wincentego Pallottiego w Rzymie w 1835 roku. Obecnie jest międzynarodowym publicznym stowarzyszeniem wiernych na prawie papieskim, z osobowością prawną, posiadającym Statut Generalny zatwierdzony 28 października 2008 roku przez Papieską Radę ds. Świeckich.

W archidiecezji gnieźnieńskiej wspólnota ZAK istnieje od 2006 roku. Jej członkowie, głównie młode rodziny, spotykają się w „Domu pod Lasem” u gnieźnieńskich pallotynek. Na formację stałą składają się comiesięczne spotkania, podczas których wspólnota uczestniczy w Mszy św., adoracji Najświętszego Sakramentu, medytacji fragmentu Pisma Świętego oraz agapie. Dwa razy w roku organizowane są rekolekcje, w których biorą udział także osoby zaprzyjaźnione ze wspólnotą. W duchowym rozwoju gnieźnieńskie Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego od wielu lat wspierają siostry pallotynki. W formacji towarzyszyli mu również księża pallotyni oraz księża z archidiecezji gnieźnieńskiej m.in. śp. ks. Tadeusz Kwitowski. Obecnie wspólnota stara się o przyjęcie w poczet ruchów i stowarzyszeń katolickich zatwierdzonych i działających w archidiecezji gnieźnieńskiej.

BK
Fot. B. Kruszyk