Rodziny na Jasnej Górze

Po raz kolejny małżeństwa i rodziny modliły się u Matki Bożej Jasnogórskiej. Wśród uczestników byli także pielgrzymi z archidiecezji gnieźnieńskiej. W tym roku dwudniowe spotkanie upłynęło w modlitewnej łączności z papieżem Franciszkiem i uczestnikami VIII Światowego Spotkania Rodzin w Filadelfii.

Na Jasną Górę pojechały grupy ze Żnina, Inowrocławia, Wągrowca, Damasławka, Wrześni i Gniezna wraz z kapłanami. Wspólnie z nimi modlili się też pątnicy, którzy do Częstochowy wybrali się indywidualnie. Centralnym punktem dwudniowego spotkania była Msza św. pod przewodnictwem ordynariusza sandomierskiego bp. Krzysztofa Nitkiewicza. „Kościół uważa służbę rodzinie za jedno ze swych najważniejszych zadań, jest jej opiekunem i rzecznikiem. Dlatego idąc za przykładem samego Chrystusa, zabiera głos w jej obronie. Sprzeciwia się pomniejszaniu roli rodziny przez próby zrównywania związków partnerskich z małżeństwem, staje w obronie życia poczętego, upomina się o prawa rodziców do wychowania dziecka zgodnie z własnymi przekonaniami, ostrzega przed szkodliwymi ideologiami” – wyliczał kaznodzieja, dodając, że za to Kościół jest wielokrotnie atakowany. Zarzuca się mu, że wciąż mówi to samo. A przecież tych i innych zagrożeń nie wolno lekceważyć, bo kryzys rodziny się pogłębia.

W czasie Eucharystii małżonkowie odnowili przyrzeczenia małżeńskie. Odbyło się również ślubowanie nowych doradców życia rodzinnego oraz zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Polski. Diecezjalni duszpasterze rodzin uczestniczyli ponadto w spotkaniu z bp. Janem Wątrobą oraz dyrektorem Krajowego Ośrodka Rodzin z Warszawy ks. Przemysławem Drągiem. Jak informuje obecny na spotkaniu ks. Franciszek Jabłoński jednym z tematów było nowe Dyrektorium Rodzin, które zostanie przygotowane i jako Instrumentum laboris rozesłane do wszystkich diecezji z prośbą o opinie. Dokument ten szczególny nacisk kładł będzie na bezpośrednie przygotowanie narzeczonych do sakramentu małżeństwa.

29 września 2015