Rodziny pielgrzymowały

„Rodzina pierwszą i najważniejszą drogą Kościoła” – pod takim hasłem w ostatni weekend września odbyła się XXX Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Wśród uczestników byli także pątnicy z naszej archidiecezji m.in.: z Gniezna, Inowrocławia, Wrześni, Damasławka, Wągrowca i Żnina.

Do Częstochowy pojechali członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, diecezjalni doradcy życia rodzinnego, duszpasterze rodzin oraz małżonkowie z dziećmi, którzy do Matki Bożej pielgrzymowali indywidualnie. Pielgrzymkę rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył bp Jan Wątroba z Rzeszowa. Przewodniczący Rady Episkopatu ds. Rodziny uczestniczył także w spotkaniu z duszpasterzami rodzin i doradcami życia rodzinnego, które ogniskowało się wokół tematu internetowych i weekendowych nauk przedmałżeńskich. W debacie uczestniczyli także: krajowy duszpasterz rodzin ks. dr Przemysław Drąg oraz ks. dr Przemysław Kwiatkowski z Gniezna, który wygłosił referat pt. „Jedność dwojga w świetle nauczania papieża Jana Pawła II”. Uczestnicy wysłuchali także wykładu dr Ewy Porady, diecezjalnej doradczyni z Katowic, która mówiła o problemach narzeczonych żyjących w „świecie instant”.

Centralnym punktem pielgrzymki była niedzielna Msza św. sprawowana pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, który w homilii przypomniał małżonkom, że nie dobra materialne, ale rodzina, tworzona przez kobietę i mężczyznę, jest największym skarbem narodu i to jej należy się największa troska. „Rodzina jest kluczem w zrozumieniu człowieczeństwa, to ona w sposób decydujący określa kierunek rozwoju człowieka, kształtuje jego sposób myślenia, wartościowania i postawę wobec innych” – mówił kaznodzieja dodając, że ludzie wierzący muszą odważnie przeciwstawiać się wszystkiemu, co zagraża rodzinie, a zwłaszcza pomysłom ustawodawców. W czasie Mszy św. małżonkowie odnowili ślubne przyrzeczenia oraz zawierzyli polskie małżeństwa i rodziny Matce Bożej.

BK

29 września 2014