Rogowo: poświęcono Ogród św. Doroty

W święto św. Bartłomieja Apostoła, 24 sierpnia, parafia pw. św. Doroty w Rogowie i św. Wawrzyńca w Czewujewie przeżywały pierwszą rocznicę nawiedzenia Matki Bożej w Jasnogórskiej Ikonie. Obchody rocznicy połączono z poświęceniem figury św. Doroty – patronki parafii. Figura usytuowana została w powstałym przed rokiem Ogrodzie Kwiatowym św. Doroty nieopodal kościoła.

Uroczystość rozpoczęła się koncertem organowym w miejscowym kościele. Wykonawca Piotr Pawlik, miejscowy organista i zarazem student II roku Wydziału Instrumentalnego – specjalność Organy Akademii Muzycznej w Poznaniu, zagrał utwory takich kompozytorów, jak: M. Bruchns, W. A. Mozart, J. S. Bach. Po części artystycznej odbyła się modlitwa różańcowa, a następnie Msza św. pod przewodnictwem ks. Tomasza Głuszak, dziekana rogowskiego, który w wygłoszonym słowie Bożym wskazał na patrona dnia św. Bartłomieja. Apostoł Bartłomiej – mówił w homilii kaznodzieja – to filar, fundament Kościoła, jak każdy z powołanych przez Jezusa Apostoł. Kościół zbudowany jest na Apostołach, nie jednak na ich czynach bo one były słabe, kruche i chwiejne, ale na wierze Apostołów w zmartwychwstanie Chrystusa. Tak i dziś Kościół jest mocny wiarą w zmartwychwstanie, a nie czynami jego członków.

Kaznodzieja nawiązując do świętych, w tym do św. Bartłomieja i św. Doroty, mówił o powszechnym powołaniu do świętości. „Dziś na zakończenie uroczystości rocznicy Nawiedzenia Ikony Jasnogórskiej poświęcimy figurę św. Doroty, by nam patronowała i przypominała o tym, co najważniejsze, o zbawieniu i drodze do nieba. W krajobraz Europy, a także Polski wpisane są liczne krzyże, kapliczki maryjne i figury świętych. One zawsze przypominają o Bogu i są znakiem wiary ludu danej miejscowości. Dzisiaj kiedy toczy się walka o duszę narodu, potrzeba, aby św. Dorota w znaku tej figury przypominała nam o tym, co najważniejsze, o tym, że są wartości, których nie można wyzbyć się za żadną cenę, a nieraz w ich obronie trzeba przypłacić własnym życiem, jak nasza patronka” – mówił ks. Głuszak.

Mszę św. koncelebrowali ks. kanonik Zenon Starszak, były długoletni proboszcz oraz ks. Wojciech Retman, syn parafii. W uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele władz i miejscowych instytucji oraz grupa pań, które podjęły się pielęgnacji i dbania o ogród, za co podziękowania złożył wójt Gminy Rogowo. Bukiet kwiatów wręczono pani Anicie Woźniak za pomysł stworzenia Ogrodu św. Doroty. Na zakończenie uczestnicy wzięli udział w pikniku.

Fot. parafia Rogowo
25 sierpnia 2023