Rok jubileuszowy

Stu dwudziestu braci Towarzystwa św. Wojciecha z archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji bydgoskiej uczestniczyło w trzydniowych rekolekcjach wielkopostnych zorganizowanych w dniach 6-8 marca w Górce Klasztornej. Skupienie rozpoczęło obchody 25-lecia istnienia bractwa.

Rekolekcje rozpoczęły się nabożeństwem Drogi Krzyżowej prowadzonej przez rektora góreckiego sanktuarium ks. Kazimierza Świderskiego MSF. Bezpośrednio po nabożeństwie rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem bp. seniora Bogdana Wojtusia, która zainaugurowała obchody jubileuszu 25-lecia powstania Towarzystwa św. Wojciecha. W wygłoszonej homilii bp. Wojtuś wskazał najpierw na potrzebę napełniania mocą Bożą ludzkich serc w czasie rekolekcji, po to, aby wyjść stąd odmienionym i z prawdą Ewangelii iść tam, gdzie na co dzień się żyje i pracuje. To jest wasze podstawowe zadanie – podkreślał kaznodzieja. Sięgając pamięcią wstecz i nawiązując do początków Towarzystwa św. Wojciecha, bp Wojtuś przypomniał, że jako ówczesny biskup pomocniczy gnieźnieński, przy boku Prymasa Józefa Glempa i we współpracy z ks. kan. Tadeuszem Haneltem, omawiał sposób działalności powstającego wówczas Towarzystwa, które nie miało ani statutu, ani zarządu, ani też stroju.

„Waszym zadaniem, jako katolików świeckich i członków Towarzystwa Wojciechowego jest nieść Ewangelię i być jej świadkiem zwłaszcza w trzech wymiarach: społecznym, gospodarczym i politycznym. To jest wasza domena. Wymiar społeczny, to szczególnie obrona zagrożonej dzisiaj rodziny, której fundamenty się podważa, a w konsekwencji godzi w tę naturalną wspólnotę jako podstawową komórkę społeczeństwa i Kościoła. W wymiarze gospodarczym trzeba podjąć walkę o przywrócenie prymatu osoby przed zyskiem. Dziedzina polityki z kolei domaga się podjęcia roztropnej troski o dobro wspólne. I tutaj nie może was zabraknąć, także w płaszczyźnie aktów wyborczych – przypomniał bp Wojtuś.

Wieczorem odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu oraz Apel Jasnogórski, który poprowadził ks. Tomasz Głuszak, asystent kościelny Towarzystwa Świętego Wojciecha. Następnego dnia bracia wysłuchali 3 konferencji rekolekcyjnych wygłoszonych przez ks. dr. Pawła Kiejkowskiego, który, w oparciu o Ewangelię, ukazał istotę bycia uczniem Jezusa. Bracia zapoznali się także z historią Góreckiego Sanktuarium oraz kultem czczonego w nim obrazu. Przedstawił je w sposób barwny i interesujący ks. Piotr Piksa MSF miłośnik historii, który oprowadził braci po sanktuarium oraz jego podziemiach. Sobotnie popołudnie wypełniła ponadto spowiedź św., Eucharystia, modlitwa różańcowa i Apel Jasnogórski prowadzone przez ks. Jarosława Antkowiaka, asystenta diecezji bydgoskiej.

Rekolekcje zakończyła Msza św. sprawowana w Góreckim Sanktuarium w niedzielne przedpołudnie, podczas której ks. Tomasz Głuszak poprzez specjalny obrzęd liturgiczny przyjął w poczet Towarzystwa 13 nowych braci, pochodzących z Bydgoszczy (1), Barcina (2), Gniezna (3), Inowrocławia (1), Nakła nad Notecią (1), Pakości (1), Wągrowca (1), Wysokiej (3). Nowo przyjętym braciom abp Wojciech Polak Prymas Polski poświeci płaszcze w dniu 25 kwietnia podczas I Nieszporów ku czci św. Wojciecha sprawowanych w katedrze gnieźnieńskiej.

Fot. J. Misterski

10 marca 2015