Roraty w podziemiach katedry gnieźnieńskiej

Weselmy się nadzieją! – we wtorek 5 grudnia odbyła się pierwsza Msza św. roratnia w podziemiach katedry gnieźnieńskiej. Propozycja adresowana jest przede wszystkim do młodych, ale każdy jest mile widziany. W imieniu Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodych i parafii katedralnej zapraszamy w każdy wtorek i piątek o 6.30.

W pierwszych roratach uczestniczyło ponad czterdzieści osób, głównie młodych, którzy w ten mroźny, adwentowy poranek usłyszeli wezwanie do radości. A radość – jak tłumaczył w homilii ks. Przemysław Kwiatkowski – bierze się z relacji, ze spotkania z drugim człowiekiem, a przede wszystkim ze spotkania z Chrystusem, na którego czekamy. Przewodniczący Wydziału Duszpasterskiego zachęcał też młodych, by spotkanie z Jezusem przekładali na swoje życie, a płynącą z niego radością dzielili się z innymi – w szkole, w domu, wśród przyjaciół i znajomych, ale także w mediach społecznościowych, gdzie takie świadectwo jest bardzo potrzebne, choć wymaga niemałej odwagi. Kapłan zachęcał też młodych, by z tych pierwszych rorat zabrali jakiś obraz, który rozpali ich serca i umocni nadzieję.

Po roratach duszpasterze młodych zaprosili wszystkich uczestników na kakao i śniadanie do sali parafialnej.

Już dziś zapraszamy na następne roraty młodych w podziemiach katedry gnieźnieńskiej, które odbędą się w piątek 8 grudnia o g. 6.30. Przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak, a homilię wygłosi diecezjalny duszpasterz młodych ks. Michał Bubacz. W piątek 15 grudnia z młodymi modlić się będzie bp Radosław Orchowicz, homilię wygłosi ks. Jarosław Wesołowski.

Nazwa roraty pochodzi od pierwszego słowa łacińskiej pieśni na wejście śpiewanej w okresie Adwentu – „Rorate coeli” (Niebiosa, spuśćcie rosę). Roraty to Msza św. sprawowana ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwykle bardzo wcześnie rano. Wierni, często w ciemnościach przenikniętych jedynie blaskiem trzymanych w ręku świec, wraz z Maryją czekają na wybawienie jakie światu przyniosły narodziny Zbawiciela. W niektórych miejscach na roratnich Mszach na początku w procesji z kruchty kościoła do ołtarza z lampionami w ręku idą dzieci. Mszę św. rozpoczyna się przy wyłączonych światłach, mrok świątyni rozpraszają jedynie świece i lampiony. Dopiero na śpiew „Chwała na wysokości Bogu” zapala się wszystkie światła w kościele. Uczestnictwo dzieci w Mszach roratnich wiąże się ze zwyczajem podejmowania różnych dobrych postanowień na czas Adwentu. Dzieci często zapisują te postanowienia na kartkach, składanych następnie przy ołtarzu. Mają one wyrażać wewnętrzne przygotowanie do Bożego Narodzenia i chęć przemiany życia.

Z Roratami związany jest zwyczaj zapalania specjalnej świecy ozdobionej mirtem, nazywanej roratką. Symbolizuje ona Maryję, która jako jutrzenka zapowiada przyjście pełnego światła – Chrystusa. Innym zwyczajem jest zawieszanie w kościele wieńca z czterema świecami oznaczającymi cztery niedziele Adwentu. Z upływem kolejnych tygodni podczas rorat zapala się odpowiednią liczbę świec. Świece i lampiony tak często używane w liturgii adwentowej wyrażają czuwanie. Nawiązują one do ewangelicznych przypowieści m.in. o pannach mądrych i głupich. Światło jest też wyrazem radości z bliskiego już przyjścia Chrystusa.

B. Kruszyk KAI
Fot. FB katedra Gniezno
5 grudnia 2023