Rozpoczęła się peregrynacja relikwii bł. rodziny Ulmów

Od 9 do 16 grudnia trwać będzie w archidiecezji gnieźnieńskiej peregrynacja relikwii bł. rodziny Ulmów. „Ulmowie przez sposób i jakość życia są prorokami naszych czasów, wskazując nam drogi najważniejsze i skuteczne, którymi warto się poruszać” – mówił podczas uroczystego powitania relikwii bp Radosław Orchowicz.

Pierwszą parafią na pielgrzymkowym szlaku po archidiecezji gnieźnieńskiej były niewielkie Chełmce – najbliżej granicy z diecezją włocławską, skąd relikwie bł. rodziny Ulmów do archidiecezji gnieźnieńskiej przybyły. Po modlitwie z udziałem bp. Radosława Orchowicza i Mszy św. odprawionej przez dziekana kruszwickiego ks. Wojciecha Daneckiego relikwie zostały przewiezione do Inowrocławia, gdzie w kościele pw. św. Józefa celebrowana była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem biskupa pomocniczego gnieźnieńskiego.

„Ulmowie przez sposób i jakość życia są prorokami naszych czasów, wskazując nam drogi najważniejsze i skuteczne, którymi warto się poruszać i na których warto trwać. Byli wierni powołaniu i konsekwentnie realizowali je w wierze i miłości. Dziś pokazują, że kroczenie za Jezusem realizuje się nie w jakichś wyjątkowych, spektakularnych akcjach, jednorazowych eventach, czy w hałaśliwym poszukiwaniu wyjątkowości, ale w konkrecie codziennego życia. Niekiedy może się ono wydawać niepozorne, czy nawet marne, ale to właśnie takie życie jest rzeczywiste i realne” – mówił w homilii bp Orchowicz.

Biskup pomocniczy gnieźnieński przypomniał jednocześnie, że właśnie dlatego Kościół wyniósł rodzinę Ulmów na ołtarze, by jej przykład pomagał zrozumieć, że „do świętości i heroicznych czynów dorasta się poprzez wierność w małych, codziennych sprawach”.

„Wiktoria i Józef właśnie tak rozwijali swoje życie małżeńskie i rodzinne, opierając się na Bogu i praktykowaniu wiary. Otwierali się na życie przyjmując kolejne dzieci. Troszczyli się o ich utrzymanie i wychowanie. Realizując przykazanie miłości Boga i bliźniego nie pozostali obojętni także na tragiczny los Żydów i mimo świadomości niebezpieczeństwa przyjęli ich pod swój dach, ponosząc za to ostatecznie męczeńską śmierć. Jak pisze autorka jednej z książek: mieli Ewangelię na stole i Ewangelię w sercach, brali ją dosłownie, jeden do jednego. Gromadząc się dziś przy relikwiach tej szczególnej, a jednocześnie tak zwyczajnej rodziny uczmy się od nich po prostu życia” – mówił bp Orchowicz.

Relikwie bł. rodziny Ulmów będą peregrynować po archidiecezji gnieźnieńskiej do 16 grudnia i nawiedzą jedenaście miejscowości – oprócz wspomnianych Chełmc i Inowrocławia będą obecne także w: Strzelnie, Barcinie, Żninie, Wągrowcu, Mieścisku, Wrześni, Słupcy, Witkowie i Gnieźnie.

W zależności od miejsca pobytu w parafiach przewidziane są rozmaite sposoby uczczenia relikwii:  Msze święte, modlitwy wspólnot małżeńskich i rodzinnych, całonocne adoracje i czuwania, błogosławieństwo dzieci i matek spodziewających się potomstwa, spotkania z zaproszonymi gośćmi, czas na indywidualną modlitwę.

W piątek 15 grudnia relikwie przybędą do Gniezna, gdzie nawiedzą kolejno Archidiecezjalny Dom Księży Seniorów, kościół ojców franciszkanów oraz klasztor sióstr karmelitanek bosych, gdzie zaplanowano całonocne czuwanie i Mszę św. w intencji rodziców oczekujących na narodziny dziecka.

W ostatni dzień peregrynacji 16 grudnia relikwie będą obecne w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym, gdzie od rana trwać będzie czuwanie, a następnie w katedrze gnieźnieńskiej, gdzie w południe Prymas Polski abp Wojciech Polak przewodniczyć będzie Mszy św. z zawierzeniem rodzin archidiecezji gnieźnieńskiej wstawiennictwu błogosławionej rodziny Ulmów.

Na zakończenie relikwie przekazane zostaną przedstawicielom archidiecezji poznańskiej.

Program obecności relikwii w archidiecezji gnieźnieńskiej >>> TUTAJ

B. Kruszyk KAI
Fot. ks. R. Malewicz, B. Buczkowska
9 grudnia 2023